Reklama

Miałyby one uchronić powiat przed powodzią

Opublikowano: sob, 22 lut 2020 09:00
Autor:

Miałyby one uchronić powiat przed powodzią - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Trzy planowane lokalizacje zbiorników wodnych, które mogłyby powstać w powiecie kolbuszowskim, przedstawił nadzór wodny.

Porozumienie zawarte pomiędzy Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Rzeszowie a gminami Kolbuszowa, Dzikowiec, Majdan Królewski, Bojanów, Grębów oraz Gorzyce jest działaniem potwierdzającym wolę wspólnych dążeń do ochrony przed negatywnymi skutkami powodzi oraz suszy. Samorządy wraz z rzeszowskim zarządem wspólnie opracowują analizę hydrologiczno-hydrauliczną dotyczącą zlewni rzeki Łęg.

 

Duży czy mniejsze?

 

Jak informuje Krzysztof Gwizdak, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, w zeszłym tygodniu zostało podpisane porozumienie z sześcioma samorządami na opracowania wariantowej koncepcji. - Za to wezmą się inżynierowie i projektanci. Oni najpierw zaprojektują całą zlewnię Łęgu i wszystkie jego dopływy - wyjaśnia przedstawiciel zarządu. - Staramy się działać globalnie. Budowa jednego zbiornika oderwanego od dopływów, jakie są w innych rzekach, nic nam nie da. Ograniczy tylko problem lokalnie. Chcemy rozwiązać to kompleksowo - podkreśla Gwizdak.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, należy najpierw stworzyć model terenu. - Później się przeliczy, jaka woda i którym ciekiem i ile jej wpłynęło po opadach i dopiero wtedy będziemy wiedzieć, w którym miejscu danej rzeki mamy przypływy - relacjonuje specjalista. - Dopiero wtedy będzie można proponować kilka wariantów rozwiązań lokalizacji zbiorników i ich parametrów. W tej chwili nie możemy mówić o konkretnej lokacji, a co za tym idzie o parametrach zbiorników i kosztach - dodaje.

Jak się okazuje, zbiornik bliżej obszarów zabudowanych jest droższy ze względu na  infrastrukturę i zabudowę. - Na chwilę obecną nie możemy mówić o konkretnej lokalizacji. Nie wiemy, czy korzystniejszy byłby system kilkunastu mniejszych zbiorników, czy jeden większy - nadmienia rzecznik prasowy.

 

Konsultacje z mieszkańcami

 

Gminy są stronami porozumienia i współfinansują całe przedsięwzięcie. - Konsultacje z mieszkańcami na temat lokalizacji będziemy przeprowadzać w ścisłej współpracy z gminami. We wszystkich etapach projektowania organizujemy rady techniczne. Dlatego zapraszamy przedstawicieli zarządów, przedstawiamy im rozwój i cały czas dyskutujemy - relacjonuje przedstawiciel gospodarki wodnej w Rzeszowie.

Jak podkreśla Krzysztof Gwizdak. lokalizacje są potencjalnie wskazane przez pracowników terenowych. - Jest to baza, ale nie jest powiedziane, że one tutaj konkretnie powstaną. Może być sytuacja, że mogą powstać dwa mniejsze zbiorniki na terenie powiatu kolbuszowskiego zamiast jednego dużego. Nikt nie wyklucza, że można wymienić parametry zbiorników już istniejących, np. w Wilczej Woli - zaznacza.

Jak informuje nasz rozmówca, będzie to system naczyń połączonych. - Gdy będziemy mieli model całej zlewni, dopiero wtedy wprowadza się zmienne kombinacje i sprawdza, gdzie ta fala powodziowa jest najmniejsza. Wstępnej daty realizacji zadania jeszcze nie ma, bo zależy to od wybranego wariantu. Dopiero wtedy będą projekty architektoniczne - kwituje rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

 

 Nadleśnictwo ma swoje

 

Nadleśnictwo Kolbuszowa w ostatnim czasie wybudowało trzeci zbiornik retencyjny należący do Lasów Państwowych. Powstał wzdłuż rzeczki w okolicy Nowej Wsi w powiecie kolbuszowskim. Ma powierzchnie około 1,5 ha, będzie w nim retencjonowanych ponad 18 tys. metrów sześciennych wody. - Całkowity koszt budowy zbiornika w Nowej Wsi wyniósł niecały milion zł brutto - wyjaśnia Natalia Batory, przedstawicielka Nadleśnictwa Kolbuszowa. - Zbiornik ten, jak zresztą dwa pozostałe, znajdujące się w Lipciny, powstały w ramach ogólnopolskiego projektu pn. "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych" - nadmienia.

Wszystkie zbiorniki mają za zadanie zatrzymywanie spływu wód w obrębie małych zlewni przy jednoczesnym zachowaniu i wspieraniu rozwoju krajobrazu naturalnego. Zwiększają różnorodność biologiczna świata roślin i zwierząt, ograniczają zjawisko erozji wodnej, mają za zadanie poprawę stosunków wodnych, warunków hydrologicznych przyległych terenów oraz przeciwdziałać będą pożarom w lasach. 

Pierwszy zbiornik w Lipnicy powstał w 2010 roku, drugi w 2012. W Nowej Wsi prace zakończyły się pod koniec 2019 roku. Na dzień dzisiejszy nadleśnictwo nie planuje budowy kolejnych zbiorników retencyjnych.

 
Na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa znajdują się trzy zbiorniki retencyjne. Dwa w lasach w miejscowości Lipnica, są one zlokalizowane wzdłuż potoku Olszówka. Jeden w lasach w Nowej Wsi. W Lipnicy zbiorniki mają powierzchnię 2,30 ha, w Nowej Wsi - 1,45 ha lustra wody.
Możliwości retencyjne zbiornika w Nowej Wsi wynoszą nieco ponad 18 000 m3 wody, zbiorniki w Lipnicy - 18 489 m3 wody. Głębokość zbiorników w Lipnicy wynosi ok 1.5 m. Zbiornik w Nowej Wsi w przegłębianiach ma max. 2 m.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie zobowiązuje się między innymi do przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia na opracowanie analizy oraz do przeprowadzenia tego postępowania.
Gminy zobowiązują się do udzielenia informacji niezbędnych do przygotowania i realizacji wspólnego zamówienia, zawarcia umowy z wyłonionym wykonawcą oraz partycypowania w kosztach opracowania przedmiotowej analizy.
Samorządy przeprowadzić mają także konsultacje społeczne celem uzyskania akceptacji społecznej lokalnych dla zabudowy zbiorników.
Ostateczny koszt opracowania analizy zostanie ustalony w drodze postępowania o udzielenie zamówienia. Po ustaleniu faktycznej wartości zamówienia strony na mocy porozumienia zobowiązane są do wkładu finansowego. Wszystkie gminy opłacają łącznie 50 proc. całej wartości zadania. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie dokłada kolejne 50 proc.
Warunkiem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia jest zabezpieczenie przez gminy pieniędzy.
Propozycje wstępnych lokalizacji zbiorników:
- Zbiornik nr 1 planowany w miejscowości Kolbuszowa powyżej miasta Kolbuszowa (skansen), retencja wody w zlewni rzeki Nil - zabezpieczenie terenu miasta Kolbuszowa przed zalewaniem,
- Zbiornik nr 2 planowany w miejscowości Kopcie, przysiółek Tęcze, retencja wody w zlewni rzeki Przyrwa, zabezpieczenie przeciwpowodziowe łącznie ze zbiornikiem Wilczej Woli terenów poniżej miejscowości Wilcza Wola
- Zbiornik nr 3 planowany w miejscowości Pietropole Rusinów, retencja wody w zlewni Murni, zabezpieczenie przeciwpowodziowe terenu Bojanowa
- Zbiornik nr 4 planowany w miejscowości Stany retencja wody w zlewni rzeki Łęg, zabezpieczenie przeciwpowodziowe terenu Bojanowa
- Zbiornik nr 5 planowany miejscowości Kawce, retencja wody ze zlewni rzeki Łęg, zabezpieczenie przeciwpowodziowe terenu Bojanowa

Przedstawiona lokalizacja zbiorników jest propozycją, która na etapie opracowania może ulec zmianie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +1 / -0

    dzk

    brawo bardzo potrzebna inwestycja oby sie powiodla