Reklama

Masz w domu radio lub telewizor? Zobacz, do kiedy musisz opłacić abonament i ile Cię to będzie kosztować [NOWE STAWKI]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Masz w domu radio lub telewizor? Zobacz, do kiedy musisz opłacić abonament i ile Cię to będzie kosztować [NOWE STAWKI] - Zdjęcie główne

Tylko niektóre osoby są zwolnione z abonamentu | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wkrótce mija termin, do którego trzeba opłacić abonament RTV. Zła wiadomość: od teraz jest drożej. Znamy jednak sposób, żeby dostać od Poczty Polskiej rabat.

Opłatę abonamentową za radio czy telewizor opłacamy z góry do 25 dnia danego miesiąca. To znaczy, że do 25 stycznia płacimy za styczeń, do 25 lutego za luty itd. 

Abonament za telewizor i radio. Zobacz, ile wynosi w 2023 roku 

W 2022 roku za posiadanie radia płaciliśmy 7,50 zł na miesiąc, natomiast za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny: 24,50 zł miesięcznie. W tym roku kwoty te uległy zmianie. Biuro Prasowe Poczty poinformowało, że jest to 8,70 za miesiąc za radioodbiornik, jeżeli uiszczamy opłatę co miesiąc. Płacąc w ten sposób, czyli co miesiąc, łączny abonament za 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł. Natomiast za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radio jednocześnie opłata wyniesie 27,30 zł, jeżeli płacimy miesiąc w miesiąc. Rocznie daje to kwotę 327,60 zł. Jest jednak sposób, aby dostać rabat i płacić mniej. Jaki? Bardzo prosty. 

Jak zwykle zachęcamy do wykonania opłaty jednorazowej, dzięki której uzyskamy 10-procentową zniżkę

–  poinformowało nas Biuro Prasowe. To oznacza, że płacąc jednorazowo, roczny abonament za telewizor lub telewizor i radio łącznie wyniesie nas 294,90 zł. 

Ta grupa jest zwolniona z opłat. Zobacz, czy jesteś na liście

W Polsce każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego jest zobowiązany do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie oraz do regularnego wnoszenia opłat abonamentowych. Biuro Prasowe Poczty Polskiej tłumaczy, że w tym celu należy udać się do dowolnej placówki pocztowej i zgłosić pracownikowi dyspozycję rejestracji odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych oraz okazać dokument potwierdzający tożsamość użytkownika (np. dowód osobisty, paszport, karta stałego pobytu), a w przypadku rejestracji firm upoważnienia wymaganego do dokonania takich czynności. Następnie należy podpisać wypełniony i wydrukowany przez pracownika placówki pocztowej formularz "Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych". Po dokonaniu formalności otrzymamy 26-cyfrowy numeru rachunku bankowego, na który będzie musieli przelewać pieniądze. Można to zrobić na poczcie, w banku oraz przez internet. 

Poczta Polska przypomina, że tylko określona grupa osób jest zwolnienia z opłat abonamentowych: Są to:

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, 
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia. 

Nie płacisz abonamentu? Zobacz, co ci grozi 

W Polsce osoby, które mają w domu telewizory i odbiorniki radiowe, muszą ją zarejestrować, a następnie regularnego opłacać abonament. Co ważne, nie ma znaczenia liczba urządzeń, opłata w każdym przypadku jest taka sama. Osoby, które mają odbiornik, ale nie płacą abonamentu, mogą spodziewać się kontroli. Na kontrolę mogą do nas przyjść wyznaczeni pracownicy Poczt Polskiej. 

Jest to zadanie realizowanie systematycznie i dotyczy terenu całego kraju  

–  informuje biuro. Od 2021 roku kontrolę mogą przeprowadzać również pracownicy Urzędu Skarbowego. Jeżeli służby odkryją, że mamy odbiornik, a nie uiszczamy opłaty, możemy dostać karę finansową. Jej wysokość wynosi 30-krotność abonamentu. W 2023 roku są to kwoty: za radio 261 zł, za telewizor 819 zł.

Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy