Reklama

Marszałek odpowiada na pytania posła Chmielowca w sprawie chodnika w Staniszewskiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Marszałek odpowiada na pytania posła Chmielowca w sprawie chodnika w Staniszewskiem - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Temat chodnika, a raczej jego braku, w Staniszewskiem powraca. Tym razem do pytań posła Chmielowca w tej sprawie odniósł się marszałek.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu mieszkańcy gminy Raniżów wysłali m.in. do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie petycję z prośbą o budowę chodnika w Staniszewskiem. Jak zaznaczają mieszkańcy, ich wieś położona jest przy bardzo ruchliwej drodze wojewódzkiej, która prowadzi z Kolbuszowej do Sokołowa Małopolskiego. - Ruch samochodów jest tak duży, że stwarza niebezpieczeństwo dla pieszych - uważa ponad 80 mieszkańców wsi, którzy podpisali się pod petycją. O tym pisaliśmy także w artykule: Poseł interweniuje w sprawie braku chodnika w Staniszewskiem. Mieszkaniec: Zablokujemy to w cholerę, w trosce o zdrowie i życie naszych dzieci

Do biura poselskiego Zbigniewa Chmielowca również wpłynęła ta petycja. Parlamentarzysta zaangażował się w sprawę. Wysłał on pismo do Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego.

Piotr Plich, wicemarszałek województwa podkarpackiego, w odpowiedzi do posła Chmielowca zaznaczył, że przez całą miejscowość Staniszewskie są wybudowane chodniki po jednej stronie jezdni, które pozwalają na bezpieczne poruszanie pieszych. Dodał on także, że Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich nie posiada dokumentacji na budowę chodników w ciągu drogi wojewódzkiej w Staniszewskiem, w miejscach wnioskowanych przez mieszkańców. Zrealizowana przebudowa drogi przewidywała budowę chodników w większości jednostronnych i takie też zostały wykonane. 

W swojej odpowiedzi wicemarszałek Plich wskazał także, że zasady współpracy w zakresie projektowania oraz wykonywania chodników w ciągu dróg wojewódzkich odbywają się z udziałem jednostek samorządu terytorialnego, czyli gmin. - Celem zrealizowania wnioskowanych przez mieszkańców chodników, gmina Raniżów zgodnie z zasadami powinna wystąpić do PZDW o wydanie warunków technicznych na opracowanie dokumentacji technicznej budowy chodnika.

Po opracowaniu dokumentacji powinna zostać ona przekazana jako pomoc rzeczowa dla Województwa Podkarpackiego, a po przyjęciu pomocy gmina powinna wraz z uchwałą o dotacji celowej złożyć wniosek o realizację budowy - wyjaśnia w piśmie przedstawiciel urzędu. 

Ostatecznie wnioski gmin do realizacji zadań w danym roku budżetowym zatwierdza zarząd województwa. 

Władysław Grądziel, wójt gminy Raniżów, na jednej z sesji poinformował, że jego gmina podejmuje starania, żeby uzupełnić połączenie z gminą Dzikowiec i wybudować chodnik do końca zabudowy Raniżowa i Porąb Raniżowskich, ponieważ tworzą się tam nowe osiedla.

- Wnioskujemy o pewne odcinki, gdzie jest zakręt, gdzie jest niewidoczność w Staniszewskiem, gdzie jest brakujący chodnik w Zielonce, to wszystko jest wnioskowane. Wniosek i spotkanie z dyrektorem (Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich - przyp. red.) było już długo przed petycją, my już nad tym tematem się pochylaliśmy. Oszacowany jest ten odcinek na około 3 km, ale dyrektor PZDW mówił, że mają w tej chwili wykonanych projektów na 200 mln zł do realizacji. Tu trzeba się w kolejkę ustawić

- tłumaczył wójt Władysław Grądziel.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy