Zgodnie z najnowszym zestawieniem przygotowanym przez NFZ, poziom realizacji programu profilaktyki raka piersi w powiecie kolbuszowskim nie przekracza 35 proc. w żadnej z gmin.
Najwyższy odsetek kobiet objętych badaniami mammograficznymi odnotowano w gminie Kolbuszowa (34,07 proc.) oraz Raniżów (32,84 proc.). Nieco niższe wyniki osiągnęły: Cmolas (28,35 proc.), Niwiska (28,89 proc.), Majdan Królewski (23,09 proc.) i Dzikowiec (22,45 proc.).
Dla porównania - w gminach Przeworsk, Kańczuga i Zarzecze w powiecie przeworskim, które uznane zostały przez NFZ za liderów profilaktyki, wskaźniki udziału kobiet w mammografii są znacznie wyższe, sięgające nawet ponad 50 proc.
Cytologia – niskie wyniki
Znacznie słabszy obraz rysuje się w przypadku cytologii. Tylko w jednej gminie powiatu kolbuszowskiego – Raniżowie – przekroczono 9 proc. kobiet objętych badaniem. W pozostałych wyniki są jeszcze niższe:
- Cmolas – 5,92 proc.
- Kolbuszowa – 5,46 proc.
- Niwiska – 7,28 proc.
- Majdan Królewski – 4,94 proc.
- Dzikowiec – 3,88 proc.
W tym zestawieniu przodują gminy Pruchnik i Roźwienica z powiatu jarosławskiego oraz Czarna w powiecie dębickim – gdzie udział kobiet w badaniach cytologicznych jest znacznie wyższy od średniej wojewódzkiej.
NFZ: Profilaktyka ratuje życie
Jak podkreśla Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego NFZ, różnice wynikają nie tylko z poziomu świadomości zdrowotnej, ale także z lokalnych działań edukacyjnych i mobilnych akcji profilaktycznych, takich jak mammobusy czy lokalne kampanie informacyjne.Programy profilaktyczne realizowane przez NFZ są całkowicie bezpłatne, a ich celem jest wczesne wykrycie nowotworów, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie.
- Regularne badania mogą uratować życie. To szybkie i bezbolesne procedury, które każda kobieta kwalifikująca się do programu może wykonać bez skierowania
- przypominają pracownicy Funduszu.
Jak i gdzie można się zbadać?
NFZ zachęca, by korzystać z dostępnych możliwości:
- Wykaz placówek wykonujących mammografię i cytologię znajduje się na stronie podkarpackiego oddziału NFZ.
- Dostępny jest także harmonogram mammobusów, które regularnie pojawiają się w mniejszych miejscowościach.
- Wystarczy spełniać kryteria wiekowe: mammografia - kobiety w wieku 50–69 lat, cytologia - kobiety w wieku 25–59 lat, i nie korzystać z danego badania w ciągu ostatnich dwóch lub trzech lat (w zależności od rodzaju badania).
Dane pokazują, że w powiecie kolbuszowskim istnieje duży potencjał do poprawy w zakresie profilaktyki onkologicznej. Mimo że niektóre gminy zbliżają się do średnich wojewódzkich w przypadku mammografii, poziom realizacji programu cytologii pozostaje niski.
Komentarze (0)