reklama

Liturgia Męki Pańskiej w Cmolasie. Cisza, modlitwa i adoracja Krzyża [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Łukasz Lewandowski

Liturgia Męki Pańskiej w Cmolasie. Cisza, modlitwa i adoracja Krzyża [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
41
zdjęć

foto Łukasz Lewandowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCIWielki Piątek w Parafii Przemienienia Pańskiego w Cmolasie był pełen refleksji, ciszy i modlitwy. O godz. 18 rozpoczęła się uroczysta Liturgia Męki Pańskiej, a po niej wierni mieli możliwość adoracji przy Bożym Grobie przez całą noc. To wyjątkowy dzień w kalendarzu liturgicznym, pełen symboliki i zadumy nad męką Chrystusa.
reklama

Wielki Piątek to dzień, który w Kościele katolickim jest poświęcony szczególnej pamięci męki, śmierci i krzyżowej ofierze Jezusa Chrystusa. W tym dniu nie odprawia się Mszy Świętej, a zamiast niej przeżywamy Liturgię Męki Pańskiej, która wprowadza nas w głęboką ciszę i refleksję. W Cmolasie wierni zgromadzili się, aby razem przeżyć ten niezwykły moment, by oddać cześć Krzyżowi i modlić się o zbawienie świata.

Wielki Piątek rozpoczął się w Cmolasie Liturgią Męki Pańskiej, która miała miejsce o godz. 18. Zgodnie z tradycją Kościoła, ten dzień jest pełen ciszy i zadumy. Liturgia, której centralnym punktem jest adoracja Krzyża, miała głęboki charakter modlitewny i refleksyjny. Wierni wchodzili do kościoła w ciszy, a po modlitwie wstępnej odczytano proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe oraz fragmenty Listu do Hebrajczyków. W centrum uwagi znalazła się opowieść o Męce Pańskiej według św. Jana, której słuchano z wielkim skupieniem.

reklama

Po homilii, w uroczystej modlitwie wstawienniczej, Kościół powierzył Bogu cały świat, modląc się o zbawienie i jedność chrześcijan, a także o Żydów i niewierzących. Jednak najważniejszym momentem tej liturgii była adoracja Krzyża. Krzyż, początkowo zasłonięty fioletowym materiałem, został stopniowo odsłonięty, a wierni zaśpiewali „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, odpowiadając: „Pójdźmy z pokłonem”. Po tym wyjątkowym akcie oddania czci Krzyżowi, każdy mógł podejść i osobiście złożyć hołd.

Wielkopiątkowa liturgia zakończyła się procesją do Grobu Pańskiego, gdzie wystawiono Najświętszy Sakrament w monstrancji, okrytej białym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało Jezusa. W tym momencie wierni mogli spędzić czas na modlitwie, a po zakończeniu liturgii przez całą noc była możliwość adoracji przy Bożym Grobie.

reklama

Dodatkowo, o godzinie 23, KSM zaprosił wszystkich na Drogę Krzyżową, która miała miejsce w malowniczym parku Sanktuaryjnym. To czas modlitwy i skupienia na drodze, którą Jezus przebył ku swojej śmierci, stanowiąc wyjątkowy sposób na zakończenie dnia pełnego refleksji.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo