Reklama

Lawina skarg na wójta gminy Dzikowiec Józefa Tęczę. Kolejne dwie rozpatrzyli radni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Lawina skarg na wójta gminy Dzikowiec Józefa Tęczę. Kolejne dwie rozpatrzyli radni - Zdjęcie główne

Skarg na wójta Józefa Tęcze z miesiąca na miesiąc przybywa. Radni do tej pory wszystkie skargi rozpatrzyli jako bezzasadne. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Skarg na włodarza gminy Dzikowiec na przestrzeni ostatniego roku było tyle, że ciężko policzyć je na palcach obu rąk. Dzikowieccy radni po raz kolejny pochylili się nad nimi na ostatniej sesji (25 stycznia).

Jedna ze skarg wpłynęła do rady gminy początkiem grudnia. Dotyczyła nienależytego wykonywania zadań oraz naruszenia praworządności przez wójta gminy Dzikowiec. Miało to związek z niedotrzymaniem przez włodarza postanowień Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu z 20 października 2022 roku.

Sprzed 10 lat

Chodzi o sprawę wznowienia postępowań związanych z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy dla jednej z biogazowni w Dzikowcu sprzed 10 lat. Zgodnie z postanowieniem SKO wójt dzikowieckiej gminy miał zakończyć te postępowania do 30 listopada ubiegłego roku. 

Według informacji, przekazanych nam przez skarżącą, włodarz nie tylko nie zakończył ich w wyznaczonym terminie, ale nie podjął również żadnych innych czynności. Kobieta poinformowała nas również, że 2 grudnia wezwała wójta do wskazania, jakimi decyzjami zakończyły się postępowania.

Ten w odpowiedzi wezwał ją do przedstawienia dowodów uzasadniających wznowienie postępowań. Mogło to oznaczać, że organ pierwsze czynności w postępowaniach rozpoczął już po upływie terminu, w którym miał je zakończyć.

Skarżąca przekazała nam, że takie zaniechania uważa za niedopuszczalne, dlatego też zdecydowała się na złożenie skargi do Rady Gminy Dzikowiec. W jej opinii działania wójta w tych sprawach mają na celu ochronę interesów właściciela biogazowni spółki Galaauto. Skarżąca przypomniała, że Józef Tęcza był w przeszłości pełnomocnikiem tej spółki.

Komisja przyznała rację, ale...

Eugeniusz Panek, przewodniczący komisji skarg, wniosków i petycji poinformował na ostatniej sesji, że 28 grudnia skarżąca została powiadomiona, że nie jest możliwe rozpatrzenie wniesionej skargi w terminie ustawowym.

- Komisja ustaliła, że wniesiona skarga jest pokłosiem toczącego się postępowania administracyjnego pomiędzy skarżącą a tutejszym organem wykonawczym [...]. Skarżąca pismem z 10 października 2022 wniosła ponaglenie o przewlekłość wójta gminy Dzikowiec o postępowaniu w przedmiocie wznowienia postępowania zakończonego decyzją wójta z dnia 1 marca 2013 roku i 9 maja 2013 roku

- informował przewodniczący i dodał:

- W odpowiedzi na powyższe, SKO uwzględniło w części ponaglenie skarżącej i wyznaczyło wójtowi dodatkowy termin na załatwienie sprawy do dnia 30 listopada 2022 roku.

 Dotyczyło ono także równolegle toczącego się postępowania, które otrzymało dokładnie taką samą datę przedłużenia. Komisja w uzasadnieniu przyznała rację skarżącej, ale miała też coś na obronę wójta.

- Komisja ustaliła, że wójt uchybił dodatkowemu terminowi zakreślonemu przez SKO w Tarnobrzegu, bowiem nie załatwił sprawy do 30 listopada. Należy jednak wskazać, że organ wykonawczy kolejnego dnia, tj. pismem z dnia 2 grudnia 2022 roku, podjął dalsze działania niezbędne do zakończenia obydwu spraw

- poinformował Panek.

Pracownik miał za dużo na głowie?

O jakich działaniach mowa? Te przedstawił przewodniczący komisji chwilę później. Chodzi o to, co powiedział podinspektor do spraw budownictwa w dzikowieckim urzędzie. Jego wyjaśnienia okazały się dla komisji kluczowym argumentem.

- Członkowie komisji zapoznali się z wyczerpującymi wyjaśnieniami pracownika zatrudnionego w referacie budownictwa na jednoosobowym stanowisku, który odpowiadał za przygotowanie dokumentacji w tej sprawie

- nadmienił szef komisji.

Jak miał wskazać pracownik, listopad 2022 roku był okresem, który był szczególnie obciążony "sprawami o różnej tematyce i stopniu skomplikowania". 

- W tym czasie w związku z realizacją przez urząd gminy wniosków o wypłatę dodatku węglowego do jego referatu wpływała wzmożona liczba pism składanych przez mieszkańców gminy. Ponadto pracownik podejmował czynności związane z przesłaniem dwóch odwołań od decyzji wójta gminy Dzikowiec, polegające w szczególności na przygotowaniu całości dokumentacji spraw liczących łącznie ponad 200 stron

- relacjonował Panek.

W uzasadnieniu była także mowa o tym, że w listopadzie pracownik przygotował zawiadomienia i obwieszczenia związane z wyłożeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Nowym Dzikowcu i Lipnicy, przygotował decyzję związaną z ponownym wydaniem warunków zabudowy dla jednej z inwestycji czy prowadził postępowanie o rozgraniczeniu nieruchomości, z koniecznością ustalenia kręgu spadkobierców po śmierci jednej ze stron postępowania. Innymi słowy, pracownik miał mieć pełne ręce roboty i mało czasu.

Komisja: Przekroczenie było nieznaczne

Komisja ostatecznie stwierdziła, że wójt nie zignorował wniosku osoby skarżącej, a przekroczenie terminu w zasadzie było nieznaczne.

- Biorąc pod uwagę znaczenie terminu dodatkowego wyznaczonego tutejszemu organowi przez organ drugiej instancji, należy wskazać, że ma on charakter porządkowy, a co za tym idzie dokonanie czynności po upływie tego terminu nie odbiera jej skuteczności

- odczytał przewodniczący komisji i podsumował:

- Przenosząc to na kanwę niniejszej sprawy, wójt gminy Dzikowiec nie zignorował wniosku skarżącej i na niego odpowiedział 2 grudnia 2022 roku. Wprawdzie do przekroczenia terminu porządkowego doszło, jednakże biorąc pod uwagę całą zaistniałą sytuację, przekroczenie to nie było szczególnie znaczne.

Ponadto uznano, że w momencie do rozpatrywania wspomnianej skargi kwestia ta pozostaje już nieaktualna z uwagi na wydanie przez wójta odmownego wznowienia postępowania, które zostało wydane 16 grudnia 2022 roku.

Komisja w toku prowadzonego postępowania wyjaśniającego i po zapoznaniu się z wyjaśnieniami pracownika wniosła o podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi jako bezzasadnej. Wszyscy radni (15 osób) zagłosowali za. Nikt nie wniósł sprzeciwu.

Kolejna bezzasadna

Druga skarga wpłynęła 13 grudnia i dotyczyła "niewykonania czynności nakazanych prawem", polegających na zapewnieniu dostępu do danych przestrzennych dotyczących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego za pośrednictwem usług zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. 

Również i w tym przypadku radni uznali skargę za niezasadną.

Skarg na wójta przybywa

Nie tak dawno, bo w listopadzie ubiegłego roku prawnik i lokalny działacz społeczny oskarżył włodarza dzikowieckiej gminy o to, że ten nie dopełnił swoich obowiązków najprawdopodobniej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Chodziło o temat sprzed dwóch lat.

Przetarg na remont sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Dzikowcu wygrała wówczas firma budowlana Solid-Bud Bartłomiej Petejko z Cmolasu. Jak wskazał w swojej skardze Lachor, odsunięta od przetargu nie została urzędniczka, której krewny przedstawił swoją ofertę gminie. Finalnie skargę radni uznali za bezzasadną. Za było 14 samorządowców.

W czerwcu 2022 roku wpłynęło natomiast osiem skarg na Józefa Tęczę. Siedem z nich podlegało rozpatrzeniu. Nieudostępnienie informacji publicznej oraz odmowna decyzja w sprawie ustalenia warunków zabudowy jednej z prywatnych inwestycji - między innymi tego dotyczyły zażalenia. W tym przypadku również wszystkie z nich radni uznali za bezzasadne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy