reklama
reklama

Lasy w powiecie kolbuszowskim do zamknięcia? To możliwe przez duże zagrożenie pożarowe. Co mówi nadleśnictwo?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: OSP Kupno

Lasy w powiecie kolbuszowskim do zamknięcia? To możliwe przez duże zagrożenie pożarowe. Co mówi nadleśnictwo? - Zdjęcie główne

Jeden z większych pożarów lasu miał miejsce 27 czerwca w Hucie Przedborskiej. Spaleniu uległo ok. 2 ha lasu. | foto OSP Kupno

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIW całej Polsce i powiecie kolbuszowskim występuje duże zagrożenie pożarowe w lasach. Ostatni miał miejsce 20 maja w Hadykówce. Zadymienie wypatrzyła kamera mieleckiego nadleśnictwa. Czy lasy zostaną zamknięte?
reklama

Ostatnie dni w Polsce przypomniały nam, jak kruche i cenne jest nasze środowisko naturalne. Serce boli, gdy czytamy doniesienia o setkach hektarów lasów pochłoniętych przez bezlitosne płomienie. Pożary lasów zdarzają się również w powiecie kolbuszowskim.

reklama

Pożar dostrzegła kamera

Jak informuje w rozmowie z nami mł. bryg. Paweł Tomczyk z Komendy Powiatowej PSP w Kolbuszowej, od początku 2024 roku do 21 maja kolbuszowska straż pożarna 4 razy gasiła pożary w lasach naszego powiatu. Nasz rozmówca dodał, że nie były to duże powierzchniowo pożary (straty liczone nie w hektarach, a arach).

Ostatnie tego typu zgłoszenie wpłynęło w poniedziałek (20 maja) o godz. 17:11 z Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego Nadleśnictwa Mielec i dotyczyło pożaru w lesie między Hadykówką a Porębami Dymarskimi (przysiółek Grabie). Zadymienie miało być widoczne na kamerach monitoringu.

reklama

Na miejsce dyżurny PSP w Kolbuszowej wysłał łącznie cztery zastępy OSP i PSP. Załogi straży pożarnej, które dojechały na miejsce, nie odnalazły źródła pożaru. Alarm zakwalifikowano jako fałszywy w dobrej wierze. Po dłuższej chwili dyspozytor PAD z Mielca również potwierdził, że zadymienie nie jest już widoczne na monitoringu.

Lasy do zamknięcia?

Kinga Mazur z Nadleśnictwa Kolbuszowa w rozmowie z nami przyznaje, że jeśli długo utrzymuje się wysoki stopień zagrożenia pożarowego, to nadleśniczy faktycznie może zamknąć dostęp do lasu. - Na razie nie ma takiego ryzyka u nas w powiecie - uspokaja. Ta dodaje, że na terenie kolbuszowskiego nadleśnictwa w latach ubiegłych nie doszło do takiej sytuacji. Nie zmienia to faktu, że może taki scenariusz wystąpić. Leśnicy apelują o rozwagę i ostrożność.

reklama

Zagrożenie ekstremalnie wysokie

Lasy Państwowe alarmują, że zagrożenie pożarowe w lasach osiągnęło poziom alarmowy. Powodem są m.in. wzrost temperatury, brak opadów i silny wiatr. Z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa wynika, że wilgotność ściółki, chociażby sosnowej, spadła poniżej 10 procent. To wskazuje na ekstremalne ryzyko zapłonu.


Przewidywane zagrożenie pożarowe na dzień 21 maja. Źródło: IMGW.

W ostatnich dniach zagrożenie pożarowe było tak poważne, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) musiało interweniować, wysyłając ostrzeżenia do mieszkańców kilku województw. Treść wiadomości była prosta, lecz niezwykle istotna: "Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia - dzwoń na 112". 

Według danych Państwowej Straży Pożarnej, w 2024 roku zarejestrowano już 1729 pożarów lasów, co stanowi wzrost o ponad 700 w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku. Spłonęło łącznie 855 hektarów lasów.

Najwięcej pożarów odnotowano w województwach:

  • mazowieckim – 536
  • łódzkim – 172
  • świętokrzyskim – 136
  • dolnośląskim – 126
  • wielkopolskim – 122
  • lubuskim – 115

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama