Reklama

Kury i kalosze w miejskiej kanalizacji

Opublikowano:
Autor:

Kury i kalosze w miejskiej kanalizacji - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gumowe kalosze i spodnie ogrodniczki wrzucone do kanalizacji już nie dziwią pracowników kolbuszowskiej oczyszczalni ścieków. Co więc jest ich w stanie jeszcze zaskoczyć?

Dziesiątkami kilometrów rur do oczyszczalni w Kolbuszowej Dolnej spływają ścieki z miasta oraz z trzech sołectw: Świerczowa, Kolbuszowej Dolnej i części Kolbuszowej Górnej. W pierwszej kolejności są one przecedzane przez ogromne sito. – Tutaj trafiają naprawdę przeróżne rzeczy – przyznaje Jerzy Miroś, kierownik obiektu. Mamy więc m.in. kawałki opon, plastikowe butelki, jednego buta i brudne szmaty. Jak dostają się one do sieci kanalizacyjnej?

Drewno i plastik

Mieczysław Skowron, zastępca dyrektora do spraw Wodno-Kanalizacyjnych w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej ma swoją teorię na ten temat. – Wierzę, że ludzie nie są złośliwi i część rzeczy wrzucają tam przez nieuwagę – stwierdza i wyjaśnia, że ktoś robiąc np. pranie ręczne, może wraz z mydlinami wylać bluzkę czy majtki, których w sieci kanalizacyjnej nie brakuje. Jak jednak wytłumaczyć plastikowe butelki, deski i inne większe odpady, które dopływają do oczyszczalni w Kolbuszowej Dolnej? – Wiadomo, że poprzez toaletę nie dostaną się one do sieci. Jest jednak inny sposób. Po mieście i tych wspomnianych trzech sołectwach mamy rozsiane setki studzienek kanalizacyjnych. Część z nich znajduje się na podwórkach. Ktoś więc podnosi pokrywę, żeby odprowadzić tam np. deszczówkę i zostawia ją uchyloną. Wystarczy powiew  wiatru, żeby wpadła tam jakaś plastikowa butelka. Może też wpaść deska, którą studzienka jest zabezpieczona przez właściciela posesji – mówi dyrektor Skowron.

Więcej w 34 numerze Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE