Reklama

Kursy autobusowe z Krzątki do Woli Rusinowskiej. Utrzymać czy zawiesić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Kursy autobusowe z Krzątki do Woli Rusinowskiej. Utrzymać czy zawiesić? - Zdjęcie główne

- Jeżeli będzie to udokumentowane, że nasi mieszkańcy z tego korzystają, to owszem jestem w stanie takie coś wesprzeć. Natomiast jeśli będzie sytuacja, że autobus będzie woził powietrze albo jedną czy dwie osoby z naszej gminy i kursował od Drozdowa aż do Górki w Woli Rusinowskiej, to pewnie dalszej akceptacji na to nie będzie - powiedział stanowczo Jerzy Wilk, wójt majdańskiej gminy. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Czy kursy autobusowe z Krzątki (Drozdowa) do Woli Rusinowskiej (Górka) zostaną utrzymane? Gmina zabezpieczyła pieniądze na ten cel. Czy Podkarpacki Urząd Wojewódzki dołoży się do transportu zbiorowego?

Na ostatniej grudniowej komisji Rady Gminy w Majdanie Królewskim wójt Jerzy Wilk poinformował, że do urzędu wpłynęła prośba ze strony firmy przewozowej, świadczącej usługi na terenie majdańskiej gminy, o dodatkowe pieniądze w celu utrzymania obecnych kursów.

Kursy nieopłacalne dla przewoźnika?

Edward Bujak, prezes PKS Tarnobrzeg, który świadczy usługi przewozowe w gminie, przekazał, że na ten moment realizuje kurs Krzątka (Drozdów) - Wola Rusinowska (Górka). Z tych kursów korzysta około 20 mieszkańców Majdanu Królewskiego. 

Jak twierdził, realizowanie tego kursu jest dla niego nieopłacalne. Dofinansowanie pozwoli na utrzymanie tych kursów. W przeciwnym razie przewoźnik będzie musiał je zawiesić.

Realizator transportu poinformował, że mógłby ubiegać się o dodatkowe pieniądze z programu, jednak w tym celu 10 proc. musiałby otrzymać z budżetu gminy. Chodzi o fundusze z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Wniosek do wojewody został już złożony przez gminę Majdan Królewski. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, PUW w Rzeszowie, w ramach programu, dołoży trzy złote do każdego kilometra.

Dofinansowanie do kursów zasadne czy niezasadne?

Jerzy Wilk oznajmił, że po około tysiąc złotych na miesiąc przewoźnik może liczyć. Na rok 2022 ma zostać przeznaczonych na ten cel 11 tys. 850 zł. Dofinansowanie kursów miałoby się rozpocząć od lutego.

- Zobaczymy, jak to będzie funkcjonować, jak to będzie rozliczane. Może uda się później zweryfikować, ilu naszych mieszkańców korzysta z tego kursu. Zasadne, niezasadne? Może warto spróbować po prostu

- powiedział radnym na ostatniej komisji szef gminy. 

Obecna na komisji przedstawicielka majdańskiego urzędu przyznała, że nigdy czegoś takiego nie organizowano i jest to nowe zadanie. 

Czy współfinansowanie przewozów w gminie będzie zatem opłacalne i zasadne? Ma to pokazać bieżący rok.

Stanowcze "nie" dla kilku osób

Wójt dodał również, że jeśli z kursu będzie korzystało więcej osób, to zasadnym ze strony gminy będzie ich współfinansowanie.

- Natomiast, jeśli będzie jeździła jedna-dwie osoby, to za ponad 10 tysięcy, przez 10 miesięcy, wozić nie będziemy! To mówię od razu. W takim przypadku, w miarę szybko zostanie przedstawiony kolejny wniosek, żeby się z tego jak najszybciej wycofać

- powiedział stanowczo Jerzy Wilk.

Aby to zweryfikować, Zbigniew Bujak, właściciel firmy przewozowej, ma przedstawiać sprawozdanie z faktycznej ilości osób korzystających ze wspomnianego kursu.

Podkarpacki Urząd Wojewódzki dołoży się do transportu

Uchwała została przegłosowana na ostatniej sesji, która odbyła się 21 grudnia 2021 roku. Wszyscy radni byli za. Ma ona wejść w życie 1 lutego 2022 roku.

Nabór wniosków w ramach funduszu rozwoju przewozów autobusowych został rozstrzygnięty 4 stycznia. Wyniki naboru podsumowała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacka. 

Gmina Majdan Królewski znalazła się wśród 44 podmiotów, które skorzystają z dofinansowania. To oznacza, że przewozy na terenie majdańskiej gminy zostaną utrzymane.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy