Reklama

Kupił iPhona. W paczce otrzymał śrubki. Oszukanych jest więcej!

Opublikowano:
Autor:

Kupił iPhona. W paczce otrzymał śrubki. Oszukanych jest więcej! - Zdjęcie główne

Oszuści stosują przeróżne metody, na które coraz częściej nabierają się osoby kupujące przez internet. Dlatego tak ważna jest czujność przy takich transakcjach.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od stycznia do 26 maja w Komendzie Powiatowej Policji w Kolbuszowej zarejestrowano 37 postępowań dotyczących oszustw. Znaczna część z nich to oszustwa internetowe.

- Sposób działania tego typu oszustów jest prosty. Pokrzywdzony zachęcony najczęściej atrakcyjną ceną towaru zamawia produkt, dokonując przedpłaty na wskazane przez nieuczciwego sprzedawcę konto. Towaru nigdy nie otrzymuje, urywa się również kontakt ze sprzedawcą

- wyjaśnia komisarz Skubisz-Tęcza.

ZOBACZ TAKŻE: Oszukane mieszkanki powiatu kolbuszowksiego na... suknie ślubne

W ten sposób mieszkańcy naszego powiatu zostali oszukani podczas zakupów m.in. kart graficznych, słuchawek, urządzenia kuchennego, mebli, PlayStation, odzieży, a nawet zakupów samochodów czy pojazdu typu quad.

W przypadku tych ostatnich mieszkaniec naszego powiatu wpłacił zaliczkę w kwocie 10 tys. złotych na samochód, który miał zostać sprowadzony z zagranicy. Drugi z poszkodowanych wykonał przedpłatę w wysokości 9 500 zł. Policjanci prowadzą również postępowanie, w którym pokrzywdzony zamiast zamówionego telefonu komórkowego marki iPhone, wartego ponad 2 tys. złotych, otrzymał przesyłkę z nakrętkami i śrubami.

Kolbuszowscy policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, o których powinniśmy pamiętać podczas internetowych transakcji.

  1. Sprawdźmy wiarygodność firmy lub kontrahenta, zweryfikujmy, czy dana firma naprawdę istnieje. Sprawdźmy opinie na temat kontrahenta.

  2. Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych danych. Nie udostępniajmy nikomu haseł, logonów ani BLIK-ów.

  3. Nie otwierajmy linków z nieznanych stron – mogą zwierać złośliwe oprogramowania.

  4. Pamiętajmy, że tylko posiadacz danego konta może na nim wykonywać czynności. Pracownicy banków, operatorów i innych instytucji finansowych nie mogą prosić o zalogowanie się na konto w celu dokonania na nim zmian zdalnie.

  5. Jeśli jakaś osoba, z którą planujesz przeprowadzić transakcję za pośrednictwem internetu, proponuje ci zainstalowanie programu do zdalnego pulpitu np. (Anydesk, Ammyy Admin, TeamViewer, Mikogo, ThinVNC, UltraVNC i inne) powinniśmy wzmóc naszą czujność – może to być oszust.

  6. Jeśli osoba podająca się za pracownika banku, operatora czy nawet prokuratury, żąda zweryfikowania danych, to najlepiej zaproponuj, że się rozłączysz i sam skontaktujesz się z bankiem.

  7. Pamiętaj, że pracownicy banków, instytucji finansowych i wszelkich innych firm nie powinni wymagać instalowania na komputerze użytkownika żadnego oprogramowania od firm trzecich.

  8. Pamiętajmy również o uniwersalnej zasadzie: Jeśli ktoś proponuje ci atrakcyjną transakcję i wydaje się ona zbyt piękna, by była prawdziwa, to najprawdopodobniej nie jest prawdziwa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy