W książce znajdziemy wiele mało znanych faktów z życia Majdanu, m.in. opis projektu związanego z budową kanału wodnego i portu w tej miejscowości, który miał powstać na początku XX wieku.
ZOBACZ TAKŻE: Pijana matka z gminy Kolbuszowa opiekowała się dziećmi
Publikacja pełna jest też archiwalnych zdjęć i dokumentów pochodzących od osób prywatnych, bibliotek, archiwów i źródeł internetowych. Znajdziemy w niej m.in. fotografie z czasów okupacji niemieckiej, zdjęcia z okresu międzywojennego przedstawiające mieszkańców Majdanu, architekturę, fragmenty map, ale też i fotografie współczesnego Majdanu dokumentujące zmiany, które zachodziły na przestrzeni lat.
- Przedstawiony zarys dziejów miejscowości Majdan Królewski nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych z historią tego miejsca, ale, jak wyraża nadzieję autor książki, stanowi znaczący przyczynek do jej poznania, pogłębienia i doprecyzowania
- pisze w zakończeniu książki ks. Marek Flis.
Ks. Marek Flis, proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Sandomierzu, to rodowity nowodębianin mieszkający na Porębach Dębskich, tej części miasta, której właściwie bliżej do Majdanu Królewskiego, niż do samej Nowej Dęby. Stąd też i sentyment autora książki właśnie do Majdanu, gdzie był ochrzczony, uczył się tamtejszej szkole podstawowej, odbył mszę prymicyjną i którego historię zaczął zgłębiać jeszcze w czasach seminarium duchownego, czyli od lat 1985 - 1991.
Gromadzenie kompletu materiałów zajęło więc wiele lat. Jak mówi ks. Marek Flis było to na początku bardziej hobbystyczne zbieranie, niż zamysł pisania książki. Ten ostatni narodził się właściwie w ubiegłym roku, w czasie pandemii i ostatecznie zaowocował tegoroczną książką.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.