Reklama

Ks. Marek Flis napisał książkę o Majdanie Królewskim

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI „Z dziejów Majdanu Królewskiego” - to tytuł książki księdza Marka Flisa, która właśnie zdobywa uznanie wielu miłośników historii regionu. Zawierająca bogatą historię Majdanu książka rozpoczyna się od prehistorii i początków osady, i prowadzi czytelnika przez życie społeczne, oświatowe i kulturalne, wydarzenia historyczne, które zaważyły na rozwoju tej miejscowości, a kończy się na wydarzeniach wieku XX, stawiając kropkę w czasach PRL-u i początkach przemian.

W książce znajdziemy wiele mało znanych faktów z życia Majdanu, m.in. opis projektu związanego z budową kanału wodnego i portu w tej miejscowości, który miał powstać na początku XX wieku.

 

 

Publikacja pełna jest też archiwalnych zdjęć i dokumentów pochodzących od osób prywatnych, bibliotek, archiwów i źródeł internetowych. Znajdziemy w niej m.in. fotografie z czasów okupacji niemieckiej,  zdjęcia z okresu międzywojennego przedstawiające mieszkańców Majdanu, architekturę, fragmenty map, ale też i fotografie współczesnego Majdanu dokumentujące zmiany, które zachodziły na przestrzeni lat.

- Przedstawiony zarys dziejów miejscowości Majdan Królewski nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych z historią tego miejsca, ale,  jak wyraża nadzieję autor książki,  stanowi  znaczący przyczynek do jej poznania, pogłębienia i doprecyzowania

- pisze w zakończeniu książki ks. Marek Flis. 

Ks. Marek Flis, proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Sandomierzu, to rodowity nowodębianin mieszkający na Porębach Dębskich, tej części miasta, której właściwie bliżej do Majdanu Królewskiego, niż do samej Nowej Dęby. Stąd też i sentyment autora książki właśnie do Majdanu, gdzie był ochrzczony, uczył się  tamtejszej szkole podstawowej, odbył mszę prymicyjną  i którego historię zaczął zgłębiać jeszcze w czasach seminarium duchownego, czyli od lat 1985 - 1991.

Gromadzenie kompletu materiałów zajęło więc wiele lat. Jak mówi ks. Marek Flis było to na początku bardziej hobbystyczne zbieranie, niż zamysł pisania książki. Ten ostatni narodził się właściwie w ubiegłym roku, w czasie pandemii i ostatecznie zaowocował tegoroczną książką.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy