Reklama

Kradzieże na cmentarzach w powiecie kolbuszowskim. Ile ich było w ciągu ostatnich lat?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Kradzieże na cmentarzach w powiecie kolbuszowskim. Ile ich było w ciągu ostatnich lat? - Zdjęcie główne

Kompozycje na groby są dwa razy droższe. Ludzie obawiają się kradzieży. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W tym roku słono trzeba będzie zapłacić za wiązanki ze sztucznych kwiatów na groby. Tym bardziej mogą one być atrakcyjnym celem dla tzw. hien cmentarnych. Czy często dochodzi do kradzieży na nekropoliach w powiecie kolbuszowskim?

Ceny sztucznych kwiatów poszybowały na hurtowniach w górę. W efekcie za przygotowane kompozycje na groby w kwiaciarniach trzeba w tym roku zapłacić nawet dwa razy więcej. 

Drogie wiązanki mogą być atrakcyjnym łupem dla złodziei. Część osób, obawiając się kradzieży, kwiaty zawiezie na cmentarz później, niż zwykle. 

- Zwykle woziłam je dzień lub dwa dni wcześniej. Wtedy nie ma tłumów a na cmentarzu w Kolbuszowej ciężko manewrować między grobami z wiązankami w ręce

- mówi mieszkanka miasta.

W tym roku nasza Czytelniczka nie ukrywa, że obawia się, że kwiaty mogą zniknąć z grobu. 

- Sama nie wiem jeszcze, co zrobię. Czy zawiozę je wcześniej, czy dopiero we wtorek (1 listopada). Już miałam raz taką sytuację w rodzinie, że grób został przez noc okradziony. Sprawy nikt nie zgłosił na policję. Kamer na cmentarzu nie ma, więc szanse na znalezienie sprawy były zerowe

- dodaje kobieta. 

Podobnych przypadków na terenie powiatu kolbuszowskiego mogło być więcej. W ciągu ostatnich prawie dwóch lat (od stycznia 2021 do 15 października 2022) policja w Kolbuszowej otrzymała jednak tylko jedno oficjalne zgłoszenie w tej sprawie. 

- Dotyczyło ono kradzieży kwiatów na cmentarzu w Porębach Kupieńskich (gmina Kolbuszowa) pod koniec października 2021 roku

- mówi Jolanta Skubisz-Tęcza, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej.

Funkcjonariuszom zgłoszono także uszkodzenie nagrobku i znajdującej się na niej fotografii - w kwietniu tego roku na cmentarzu w Porębach Dymarskich (gmina Cmolas). 

- Otrzymali także zgłoszenie o uszkodzeniu pomnika w maju tego roku na cmentarzu w Widełce, poprzez rozlanie substancji - dodaje przedstawicielka kolbuszowskiej policji. 

Jeszcze wcześniej, bo w 2019 roku, do Komendy Powiatem Policji w Kolbuszowej wpłynęło kilka zawiadomień dotyczących kradzieży dekoracji z cmentarza komunalnego znajdującego się przy ul. Sokołowskiej w Kolbuszowej Dolnej. 

Łupem złodziei padały m.in. dekoracje ze sztucznych kwiatów. Pomocna w ustaleniu sprawczyni jednej z kradzieży okazała się zamontowana przez kolbuszowską straż miejską fotopułapka.

Dzięki uzyskanemu w ten sposób materiałowi dowodowemu policjanci przedstawili mieszkance powiatu mieleckiego dwa zarzuty kradzieży, do których doszło w maju i czerwcu 2019 r.  Kobieta przyznała się do tych wykroczeń. W lipcu 2020 roku zapadł wyrok w tej sprawie.

Kobieta została skazana na karę 200 zł grzywny, orzeczono wobec niej obowiązek naprawienia szkody przez zapłatę na rzecz pokrzywdzonej kwoty 140 zł oraz zasądzono koszty postępowania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy