Wyemitowany przez TVN i TVN24 we wrześniu 2022 roku reportaż Piotr Świerczka - „Siła kłamstwa” - dotyczył ustaleń podkomisji Antoniego Macierewicza w sprawie katastrofy smoleńskiej.
W TVN24 w materiale "Siła kłamstwa" podaliśmy w wątpliwość rzetelność prac tak zwanej podkomisji Macierewicza. Ujawniliśmy przemilczane fakty z amerykańskiego raportu NIAR oraz relacje osób, które uczestniczyły w pracach podkomisji smoleńskiej - czytamy w oświadczeniu stacji.
Pod koniec grudnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, wszczęła postępowanie w sprawie ukarania TVN-u za emisję reportażu. Skargę do KRRiT złożył Antoni Macierewicz.
Postępowanie dotyczyć będzie w szczególności ustalenia, czy audycja pt. „Czarno na białym: siła kłamstwa” wyemitowana w programie TVN24 i TVN zawiera treści naruszające art. 18 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji, poprzez propagowanie nieprawdziwych informacji oraz działań sprzecznych z polską racją stanu i zagrażających bezpieczeństwu publicznemu - brzmi komunikat KRRiT.
Do decyzji o wszczęciu postępowania odniosła się redakcja TVN i TVN24.
Na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na straży wolności słowa, chce nas za to ukarać. Celem takiej kary jest wyłącznie próba ograniczenia krytyki dziennikarskiej związanej z działalnością podkomisji. Jest to niedopuszczalne w świetle konstytucyjnych zadań prasy, która jest zobowiązana do kontroli instytucji publicznych - czytamy w oświadczeniu TVN i TVN24. - W TVN będziemy publikować fakty niezależnie od tego, dla kogo są one niewygodne. Nasi widzowie mają prawo wiedzieć, czego władza nie chce ujawniać. Na tym polega wolność słowa.
Na znak solidarności ze stacją TVN kilkadziesiąt redakcji mediów ogólnopolskich i lokalnych zdecydowało się na opublikowanie na swoich stronach internetowych materiału "Siła kłamstwa".
Do protestu dotyczącego postępowania wdrożonego przeciwko TVN przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji przyłącza się także Stowarzyszenie Mediów Lokalnych, do którego należy m.in. nasz portal.
“Wolność wypowiedzi i brak cenzury są jednym z fundamentów demokratycznego państwa. Nie wolno ich tłumić metodami administracyjnymi. Od rozstrzygania sporów w sprawach dotyczących mediów są niezależne sądy” - oświadczył zarząd Stowarzyszenia.
Zobacz film: