Reklama

Koronawirus: jak wyrzucać śmieci

Opublikowano: ndz, 19 kwi 2020 11:00
Autor:

Koronawirus: jak wyrzucać śmieci - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Co zrobić ze zużytymi maseczkami i rękawiczkami? Co z odpadami wytworzonymi podczas kwarantanny? Wytyczne w tej sprawie wydał minister klimatu i główny inspektorat sanitarny.

Odpady wytworzone przez osoby zdrowe, takie jak środki zapobiegawcze, czyli maseczki i rękawiczki stosowane np. w miejscu pracy, w trakcie zakupów, powinny być wrzucane do pojemnika lub worka na odpady zmieszane.

Odpady wytwarzane w miejscach kwarantanny lub izolacji, ze względu na miejsce powstawania oraz na ich skład, należą do odpadów komunalnych. Z uwagi jednak na to, że odpady te wytwarzane będą przez osoby zakażone wirusem SARS-CV-2 lub chore na COVID-19, należy zachować szczególne środki ostrożności.

Odczekać 72 godziny

Maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika lub worka na odpady zmieszane.

Wytyczne dla osób przebywających w izolacji obejmuje się także odpady wytwarzane w obiektach i na obszarze kwarantanny zbiorowej, którą obejmowani są obywatele Polski np. wracający do kraju. 

Zalecane jest, aby odczekać 72 godziny od zamknięcia worka – przed przekazaniem worka z odpadami do odbioru. Osoba przebywająca w izolacji umieszcza odpady w worku przeznaczonym na ten cel, w miarę możliwości worek należy spryskać preparatem wirusobójczym. 

- Worka z odpadami nie należy zapełniać powyżej 3/4 jego pojemności i nie zgniatać - zalecają przedstawiciele GIS. Po zapełnieniu worka osoba przebywająca w izolacji zawiązuje worek i po ustaleniu z osobą wynoszącą odpady z miejsca izolacji wystawia worek z odpadami z pomieszczenia, w którym przebywa.

Osoba wynoszącą odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) wystawiony przez osobę w izolacji worek do drugiego worka, zawiązuje (zamyka go) i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru. - Oprócz dokładnego zawiązania worka, można zamknąć go dodatkowo przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka oraz oznacza datę oraz godzinę zamknięcia worka - podpowiadają urzędnicy.

Worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w oznakowanym pojemniku przeznaczonym na te odpady, w miarę możliwości będącego w posiadaniu odbierającego. Przed i po każdej czynności związanej z pakowaniem i przenoszeniem odpadów używać rękawic ochronnych, myć lub dezynfekować ręce.

Odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki), powinny być pozostawione w domu w czasie izolacji i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji. Magazynowanie odpadów, o których mowa powyżej, w miejscach przeznaczonych do ich gromadzenia, z wyłączeniem zabudowy jednorodzinnej, prowadzi się w zamykanych pojemnikach lub kontenerach oznakowanych w sposób zabezpieczający przed rozprzestrzenianiem odpadów, zabezpieczonych przed dostępem osób postronnych oraz zwierząt.

Mycie rąk

Wytyczne dla podmiotów zajmujących się odbiorem i gospodarowaniem odpadami mówią, że odpady, zgodnie ze wstępnymi wytycznymi Komisji Europejskiej, po dziewięciu dniach przestają stanowić zagrożenie. Jeżeli worek, o którym mowa, jest rozerwany lub niezamknięty, należy, w miarę możliwości, poinformować osobę, która worek wystawiła (np. przez umieszczenie kartki na drzwiach) o konieczności szczelnego zamykania odpadów. 

Zaleca się też, aby odpady selektywnie zebrane były w miarę możliwości magazynowane przez 9 dni przed skierowaniem ich do przetworzenia, odpady w workach, o których mowa na początku, nie powinny być przetwarzane z udziałem osób sortujących. 

W celu zapewnienia ciągłości odbioru i przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych i bioodpadów zaleca się ustanawianie szczególnych warunków pracy dla starszych pracowników. W miarę możliwości i potrzeb zaleca się zapewnienie środków ochrony indywidualnej, tj. okulary lub przyłbice, maski, rękawiczki i ubrania robocze.

Osobom mającym bezpośredni kontakt z odpadami gromadzonymi w workach, o których mowa na początku tekstu, zaleca się stosowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej, takich jak gogle, przyłbice, maski, rękawiczki, odzież robocza i ochronna. Ścisłe przestrzeganie podwyższonych norm higieny, w tym częste zmiany i czyszczenie środków ochrony indywidualnej oraz pranie odzieży roboczej. Regularne dezynfekowanie kabin samochodowych, kabin urządzeń na liniach sortowniczych w zakładach. Wyposażenie pracowników w dozowniki z zalecanym płynem dezynfekcyjnym wirusobójczym do rąk.

- WYJAŚNIENIE POJĘĆ -

Kwarantanna – odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.
Izolacja – odosobnienie osoby lub grupy osób chorych na chorobę zakaźną albo osoby lub grupy osób podejrzanych o chorobę zakaźną, w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.