reklama
reklama

Kontrowersyjne zręby w lesie. Nadleśnictwo Kolbuszowa wyjaśnia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Kontrowersyjne zręby w lesie. Nadleśnictwo Kolbuszowa wyjaśnia - Zdjęcie główne

Pracownicy Nadleśnictwa Kolbuszowa wyjaśniają, na czym polegają zręby w lasach. | foto pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCICzęść mieszkańców źle odbiera i krytykuje prace leśników, którzy wycinają lasy. Nadleśnictwo Kolbuszowa wyjaśnia, na czym polega ich praca.
reklama

Coraz częściej mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego zauważają, że znikają duże połacie lasów. Pracownicy Nadleśnictwa Kolbuszowa wyjaśniają, na czym polega ich praca i gospodarka leśna. 

To nie koniec lasu 

Jak wskazują przedstawiciele kolbuszowskiego nadleśnictwa, zręby zawsze budzą duże kontrowersje, szczególnie te zupełne, kiedy wycinane są niemal wszystkie drzewa na danej powierzchni.

reklama

- To właśnie zręby zupełne najmocniej zmieniają krajobraz, do którego przywiązujemy się przez lata. Jednak zrąb to nie "koniec świata" czy "koniec trwania lasu", to tylko kolejny etap w procesie przemiany pokoleń lasu

- podkreśla nadleśnictwo. 

30 tysięcy zastosowań 

Zrąb zupełny to powierzchnia, z której usunięto prawie wszystkie drzewa i która przewidziana jest do odnowienia w najbliższych pięciu latach.

- Spyta ktoś, dlaczego pięć lat, a nie trzy lub dziesięć? To akurat zapisane jest w ustawie o lasach. Mamy ustawowy obowiązek odnowić las w ciągu pięciu lat i to czynimy

- podkreślają pracownicy nadleśnictwa.

Jak dodają, zręby zupełne o całkowitej powierzchni do czterech ha stosują najczęściej w borach sosnowych. Na gruntach żyźniejszych w lasach liściastych czy mieszanych cięcia rębne mają zupełnie inny charakter.

reklama

- Na zrębach pozyskujemy drzewa, które osiągnęły wiek rębności, czyli taki wiek, w którym drzewa dostarczą nam najlepszego drewna - surowca o bardzo dobrych parametrach jakościowych

- informują.

Stąd właśnie pochodzi drewno, z lasu, nie z supermarketu czy od stolarza. Surowiec ten ma powszechnie 30 tys. różnych zastosowań i wykorzystywany jest przez nas wszystkich każdego dnia, od drewnianej kołyski, przez papier toaletowy, po drewnianą trumnę.

Dbanie o trwałość

Nadleśnictwo Kolbuszowa podkreśla, że nie wszystkie drzewa na zrębach są wycinane. Pozostawiane są naturze kępy drzew tzw. biogrupy - czyli minimum 5 proc. fragmentu lasu, najbardziej cennego przyrodniczo. Biogrupy te zostawiane są do czasu ich naturalnego rozpadu.

reklama

- Zapewne wiecie, że podstawowym dokumentem w oparciu o który prowadzimy gospodarkę leśną, jest Plan Urządzenia Lasu. Nasz plan obejmuje lata 2021-2030 i został zatwierdzony decyzją minister właściwego ds. środowiska. Wszystkie cięcia, w tym cięcia, na skutek których powstają zręby, zostały tam szczegółowo opisane. Naszym podstawowym założeniem jest dbać o trwałość lasów, aby tego dobra nigdy nie zabrakło ani nam, ani przyszłym pokoleniom

- zazanczają pracownicy. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama