Reklama

Kolejny masz telefonii ma powstać w Cmolasie. Mieszkańcy napisali protest do gminy. Co na to Play?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Kolejny masz telefonii ma powstać w Cmolasie. Mieszkańcy napisali protest do gminy. Co na to Play?  - Zdjęcie główne

Sieć Play, która chce wybudować swoje maszty w powiecie kolbuszowskim, odniosła się do tego tematu. | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Trzy maszty telefonii komórkowej mają powstać w powiecie kolbuszowskim - w Zarębkach, Ostrowach Baranowskich oraz Raniżowie. Sieć Play, która jest ich inwestorem, odniosła się do ich budowy. Na tym nie koniec. Szykuje się czwarty.

W ramach swojej działalności operacyjnej P4 (operator sieci PLAY) prowadzi w trybie ciągłym wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w województwie podkarpackim. Jak podkreślają przedstawiciele sieci, celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego.

W Zarębkach 

Jedna ze stacji powstać ma w Zarębkach, przy krajowej drodze nr 9 na Dubasie. Mieszkańcy jakiś czas temu mieli spotkanie w tej sprawie. Głosy na temat budowy masztu są podzielone. Danuta Tylutka, sołtys wsi, zaznaczyła, że w Zarębkach jest problem z zasięgiem. Co za tym idzie maszt może znacznie poprawić i zniwelować kłopot. 

-  Infrastruktura planowana w Zarębkach otrzymała decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego. W toku postępowania, samorząd kolbuszowej zorganizował dla mieszkańców spotkanie z inwestorem, w którym przedstawiciele P4 sp. z o.o. oraz ekspert z zakresu łączności wyjaśniali wątpliwości kilkorga przeciwników inwestycji - przekazał Paweł Antończyk, ekspert ds. Public Affairs w firmie P4.

Głosy sprzeciwu 

Kolejny z masztów należących także do sieci Play ma zostać wybudowany w Raniżowie. Znajdować się będzie na wąskiej działce w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 875, naprzeciwko ulicy Zielonej. Ma być on jednak oddalony od drogi. Tutaj sprawą zajęło się Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnobrzegu z uwagi na sprzeciw kilku mieszkańców.

-  Inwestycja realizowana w Raniżowie otrzymała decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego, od której odwołała się dwójka mieszkańców. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnobrzegu utrzymało decyzję w mocy - zaznaczył Paweł Antończyk. 

Przedstawiciele sieci Play podkreślają, że wybór miejsca każdej nowej inwestycji, poprzedzony jest szczegółowym procesem analizy, uwzględniającym wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych.

Maszt blisko szkoły 

Jeden z masztów stanąć ma także na terenie gminy Cmolas. Znaleźć ma się na działce nieopodal skrętu na szkołę i stadion w Ostrowach Baranowskich. 

Na stronie cmolaskiej gminy znalazło się obwieszczenie związane z budową masztu. Gmina poinformowała, że wszczęła postępowanie administracyjne. Inwestorem ma być także sieć Play. Jak informują urzędnicy, zapoznać się z aktami sprawy oraz zgłosić ewentualne zastrzeżenia i wnioski można było w Urzędzie Gminy w Cmolasie do 14 lipca. Marian Posłuszny, sekretarz gminy Cmolas poinformował, że do urzędu wpłynęły zastrzeżenia od jednego z mieszkańców. Cmolaski urząd będzie musiał odpowiedzieć na pismo. Jeżeli mieszkaniec w dalszym ciągu nie będzie zgadzał się z decyzją urzędu, będzie mógł złożyć wniosek do Samorządowego Kolegium odwoławczego w Tarnobrzegu.  

Masz telefonii sieci Play, ma powstać także w Cmolasie. Niedaleko głównego skrzyżowania, nieopodal krajowej "dziewiątki". Elżbieta Wyparło, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego wyjaśniła, że wpłynął oficjalny protest od mieszkańców, opatrzony wieloma podpisami, którzy nie zgadzają się z tą lokalizacją. Urząd będzie rozpatrywał protest. 

Rola infrastruktury 

Jak zauważają przedstawiciele sieci Play, czasy globalnej pandemii, a w konsekwencji stanu epidemii na terenie Polski, jeszcze wydatniej podkreśliły rolę sprawnej i nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. - To dzięki niej możliwe jest zdalne wykonywanie pracy, zapewniającej wielu rodzinom utrzymanie, prowadzenie lekcji na platformach do e-learningu czy też najważniejsze, czyli wezwanie pomocy medycznej, kiedy wymaga tego sytuacja - wymieniają pracownicy P4. 

Sieć zauważa, że właśnie ta szczególna sytuacja powoduje, że jako operator dostają wiele apeli i listów od mieszkańców miejscowości z całej Polski, którzy proszą o zintensyfikowanie działań inwestycyjnych, nawet w miejscach, gdzie jeszcze niedawno można było spotkać głosy sceptyczne wobec rozwoju technologii bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych.

Kilkadziesiąt stacji  

W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej. - Każda z inwestycji operatora sieci Play spełnia wszelkie normy zawarte w obowiązujących aktach prawnych i kontrolowanych m.in. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej - informuje przedstawiciel siedzi Paweł Antończyk.

Jak zaznacza nasz rozmówca, wszystkie stosowane urządzenia nadawcze spełniają wymogi norm oraz polskiego prawa, a przed uruchomieniem podlegają obowiązkowemu badaniu pod kątem zgodności z obowiązującymi limitami emisji pola elektromagnetycznego do środowiska w miejscach dostępnych dla ludności. Jedynie w przypadku poprawnego wyniku takiego badania wykonanego przez niezależne, akredytowane laboratorium pomiarowe, możliwe jest uruchomienie stacji bazowej telefonii komórkowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy