Reklama

Kolejne pieniądze z Polskiego Ładu do zgarnięcia. Gminy z powiatu kolbuszowskiego też mają szansę

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Kolejne pieniądze z Polskiego Ładu do zgarnięcia. Gminy z powiatu kolbuszowskiego też mają szansę - Zdjęcie główne

Szansę na pieniądze mają również nasze samorządy. | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Pula dodatkowych pieniędzy to ponad 22 miliardy zł. W ramach drugiego etapu samorządy będą mogły złożyć po trzy wnioski. Wysokość wsparcia wniosku to nawet 65 milionów zł.

Rządowy Fundusz Polski Ład to korzyść dla mieszkańców całego kraju. Dzięki dofinansowaniom Polacy mają zyskać lepsze drogi, przyjazne dzieciom przedszkola i szkoły czy nowe ścieżki rowerowe w swojej okolicy. Oprócz tego ruszył dodatkowy nabór dla gmin i powiatów, w których zlokalizowane były PGR-y.

W tym przypadku samorządy mogą liczyć nawet na 98 proc. bezzwrotnego dofinansowania do wybranego przedsięwzięcia. Z pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład skorzystało ok. 97 proc. samorządów. 

Druga edycja Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych potrwa od 28 grudnia 2021 roku do 15 lutego 2022 roku (z możliwością przedłużenia).

Jakie są zasady naboru do Polskiego Ładu?

 • Samorządy mogą złożyć po trzy wnioski.
 • Limity dofinansowania dla wniosków to 5 mln, 30 mln i 65 mln zł.
 • Złożenie wniosku do 5 mln zł jest niezbędne, aby móc złożyć kolejne wnioski.
 • Program zakłada bezzwrotne dofinansowanie nawet do 95 proc. wartości inwestycji. Minimalny poziom udziału własnego to 5 proc.
 • Dodatkowa edycja programu dla gmin i powiatów popegeerowskich
Co zyskają mieszkańcy dzięki Rządowemu Funduszowi Polski Ład?

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na budowę lub modernizację:

 • dróg,
 • szkół,
 • przedszkoli,
 • żłobków,
 • ścieżek rowerowych.

Samorządy mają nie stracić na Polskim Ładzie

W 2022 roku żaden samorząd nie straci na Polskim Ładzie, a w kolejnych latach dochody samorządowe będą wyższe niż wynika to z prognoz. Od nowego roku dochody z PIT i CIT będą przekazywane w równych miesięcznych transzach.

- Dla samorządów to gwarancja dochodów i ułatwienie przy planowaniu i realizacji budżetów. Jeśli dochody z PIT i CIT w danym roku spadną poniżej ustalonego poziomu, samorządy otrzymają dodatkowe pieniądze (subwencję rozwojową), która im to wynagrodzi

- czytamy na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy