Reklama

Chmielowiec: To historyczna obniżka podatków. Polski Ład oczami posła

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Chmielowiec: To historyczna obniżka podatków. Polski Ład oczami posła  - Zdjęcie główne

Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP, poinformował, że samorządy decyzję o dofinansowaniu ich wniosków otrzymają na początku października. W tym miesiącu będzie też kolejny nabór wniosków i szansa na kolejne pieniądze. Jakie inwestycje zdaniem posła Chmielowca mogłyby realnie wpłynąć na poprawę życia mieszkańców powiatu kolbuszowskiego? - Wszystkie samorządy mają określone swoje priorytety. Na pewno potrzeb jest bardzo wiele, na które oczekują mieszkańcy. Nie chciałbym wskazywać, jakie mają to być inwestycje, bo lokalne władze zostały wybrane w demokratycznych wyborach i one powinny się wypowiadać, a nie ja - mówi Zbigniew Chmielowiec. | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Polski Ład to zdaniem rządzących program skierowany do Polek i Polaków, który sprawić ma, że w Polsce będzie żyło się lepiej. Czy faktycznie? O to pytamy Zbigniewa Chmielowca, posła na Sejm RP i nie tylko.

- Lepsza i bardziej dofinansowana służba zdrowia, niższe podatki, wyższa płaca i zamożniejsze polskie rodziny. To właśnie istota Polskiego Ładu. Rządowy plan rozwoju na lata pomoże nam wyjść z kryzysu wywołanego pandemią Covid-19 i zrobić epokowy skok cywilizacyjny - to o Polskim Ładzie przeczytamy na oficjalnej rządowej stronie. 

Założenia Polskiego Ładu 

Co zakłada nowy program? W Polskim Ładzie znalazł się zapis o poprawie służby zdrowia. Dodatkowe pieniądze mają być przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie oraz wynagrodzenia pracowników służby zdrowia.

Polski Ład ma być także pomocny dla rodzin chcących wybudować swoje cztery kąty. Rząd chce znieść formalności związane z budową domów do 70 mkw. Pozostaje pytanie, kto zdecyduje się na budowę tak małego domu? 

Jedną z ważniejszych zmian będzie wyższa emerytura. W ramach reformy systemu podatkowego emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń do poziomu 2500 zł. Oznacza to, że przeciętny emeryt będzie otrzymywał nawet 2000 zł rocznie więcej, a więc jakieś 166 zł więcej na miesiąc. 

Te i inne zapisy znajdziecie Państwo na oficjalnej stronie rządowej gov.pl. Tam dostępny jest również kalkulator wynagrodzeń. Po wpisaniu kwoty, jaką zarabiamy brutto, kalkulator wyliczy nam, ile wyniesie nasza płaca na rękę po wejściu w życie Polskiego Ładu. 

Miliony dla gmin

Wszystkie samorządy z naszego powiatu starają się o dofinansowanie swoich inwestycji. Łącznie chciałyby one pozyskać ponad 110 milionów złotych. Każda z gmin i powiat złożyły po trzy wnioski o dofinansowanie. 

Gmina Niwiska stara się łącznie o ponad 9 milionów złotych. Z kolei gmina Cmolas o prawie 2,5 milionów złotych, a gmina Majdan Królewski chce pozyskać zawrotną sumę ponad 30 milionów złotych. Raniżowski samorząd stara się o ponad 16 milionów złotych, a kolbuszowski magistrat o ponad 23 miliony złotych.

- Pieniądze z Rządowego Programu Polski Ład to szansa na skok cywilizacyjny naszej gminy i możliwość poprawy komfortu życia naszych mieszkańców

- zaznacza Jan Puzio, przewodniczący Rady Gminy Raniżów.

- Bardzo liczę zwłaszcza na duże pieniądze na drogi gminne. Pozwoliłoby to wykonać kilka najdroższych dróg na terenie gminy, o które od dawna upominają się mieszkańcy. Pozostałe, krótsze i tańsze kawałki dróg, jesteśmy w stanie wykonać ze środków własnych. Razem z kilkoma radnymi podejmujemy działania, aby naszej gminie udało się pozyskać dofinansowanie, rozmawialiśmy na ten temat m.in. z posłem Chmielowcem, bo pieniędzy oczywiście nie wystarczy dla wszystkich chętnych i należy o nie zabiegać - podkreśla radny Puzio. - Jeżeli gmina Raniżów otrzyma pieniądze z Programu Rządowego Polski Ład, to cel , aby najważniejsze drogi na terenie gminy wykonać do końca bieżącej kadencji , uważam za realny

- dodaje nasz rozmówca.

Z kolei gmina Dzikowiec chciałaby pozyskać łącznie na trzy inwestycje ponad 11 milionów złotych. Ostatnim samorządem, który stara się o pieniądze, jest kolbuszowski powiat, który wnioskuje łącznie o ponad 16 milionów złotych.

O Polskim Ładzie rozmawiamy ze Zbigniewem Chmielowcem, posłem na Sejm RP. 

Z Polskiego Ładu mogą skorzystać także gminy, miasta czy powiaty. Jakie widzi pan plusy Funduszu Polski Ład dla samorządów?

- Fundusz Polski Ład to przede wszystkim wielkie wsparcie dla samorządów, by mogły zrealizować plany inwestycyjne, bez zwiększania zadłużenia. Fundusz oferuje bezzwrotne i bardzo wysokie dofinansowanie inwestycji Jednostek Samorządu Terytorialnego od 80 proc. nawet do 95 proc. wartości zadania, w zależności od obszaru. 

To wsparcie inwestycyjne będzie impulsem rozwojowym, który poprawi jakość życia mieszkańców samorządów. Jednocześnie pomoże utrzymać miejsca pracy, łagodząc skutki dekoniunktury wywołanej przez pandemię, a firmy – główni wykonawcy zadań inwestycyjnych – będą mogły utrzymać i tworzyć nowe miejsca pracy. W konsekwencji wpłynie to pozytywnie na dochody samorządowe, z racji m.in. udziałów JST w podatkach dochodowych.

Polski Ład skierowany jest także do mieszkańców. Jakie widzi pan plusy Polskiego Ładu dla Polaków?

- Polski Ład to historyczna obniżka podatków i historyczna podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, równo dla wszystkich, niezależnie od zarobków. Podwyższymy próg podatkowy – z 85 tys. zł na 120 tys. zł, dzięki czemu liczba osób, które będą płaciły 32-proc. podatek, spadnie o połowę. Obniżone zostaną stawki ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów ITC, lekarzy. Na Polskim Ładzie zyska niemal 18 milionów osób płacących podatki. Prawie 9 mln osób przestanie płacić PIT. Nie będą go płacić osoby najuboższe i 2/3 emerytów i rencistów. Kolejna grupa to osoby, dla których zmiana będzie neutralna. Czyli dla aż 90 procent osób płacących podatki nowe rozwiązania będą korzystne lub neutralne. To ponad 23 mln osób. W portfelach Polaków zostanie prawie 16,5 mld zł rocznie.

Część samorządów twierdzi, że po wejściu w życie Polskiego Ładu ich wpływy do budżetu zmaleją. Czy pana zdaniem ich obawy są uzasadnione? Czy właśnie po to rząd stworzył Fundusz Polski Ład, aby podbudować budżety samorządów?

- Te obawy są nieuzasadnione. Samorządy utracą część dochodów z powodu podniesienia kwoty wolnej od podatku, ale otrzymają rekompensatę z nadwyżką. Musimy patrzeć całościowo. Dajemy samorządom w postaci różnych subwencji i funduszy inwestycyjnych więcej, niż się tego spodziewały. Do tego trzeba też wziąć pod uwagę wzrost koniunktury, który również wpłynie na wzrost dochodów samorządów. Przewidujemy, że w roku 2022 po wprowadzeniu Polskiego Ładu, dochody JST będą wyższe o ok. 4,6 proc. od planowanych. Dodając do tego Fundusz Polski Ład, wzrost dochodów JST wyniesie aż 9,6 proc. Jednocześnie poza samym wzrostem dochodów istotna jest też wprowadzana stabilizacja finansowa w samorządzie, wyrażająca się w szczególności tym, że dochody z PIT i CIT będą przekazywane do JST w równych miesięcznych ratach, w kwotach zgodnych z prognozą określoną przed rozpoczęciem roku budżetowego. Dla samorządów będzie to gwarancją dochodów i ułatwieniem przy planowaniu i realizacji budżetów. Ponadto system finansów samorządowych zostanie uzupełniony o dodatkową regułę, która zapewni długookresową stabilizację w zakresie wpływów podatkowych.

Czy po wejściu Polskiego Ładu ma pan jakieś obawy? Czy dostrzega pan minusy Polskiego Ładu? Nie wszyscy są zadowoleni z propozycji rządu.

- Warto jeszcze raz podkreślić, że rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie przyniosą korzyści dla zdecydowanej większości Polaków. Będą także korzystne dla rozwoju naszej gospodarki. Jestem przekonany, że Polski Ład będzie impulsem do dalszego rozwoju naszego kraju.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy