Reklama

Kolejne pieniądze z dodatku węglowego zostaną przekazane mieszkańcom gminy Niwiska

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Kolejne pieniądze z dodatku węglowego zostaną przekazane mieszkańcom gminy Niwiska - Zdjęcie główne

Gmina Niwiska wypłaca pieniądze z dodatku węglowego mieszkańcom. | foto pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kolejne pieniądze dla mieszkańców ubiegających się o dodatek węglowy w gminy Niwiska zostaną sukcesywnie wypłacane przez urząd. Ile wniosków czeka jeszcze na rozpatrzenie?

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Niwiskach realizuje zadania ustawy o dodatku węglowym oraz ustawy o szczegółowych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

W gminie Niwiska zostało złożonych 1253 wniosków (stan na 4 listopada) o wypłatę dodatku węglowego. Liczba wniosków rozpatrzonych wynosi 879 w tym 650 wniosków rozpatrzonych pozytywnie.

Wystosowano 112 odmów z powodu niespełnionych warunków ustawowych. 87 odmów zostało pozostawionych bez rozpatrzenia z powodu złożonych kilku wniosków na jeden adres. 30 wniosków zostało wycofanych przez samych wnioskodawców w celu poprawnego złożenia wniosku na drewno opałowe. Kwota wypłacona na realizację dodatków węglowych wynosi 1 mln 950 tys. zł. Liczba wniosków pozostawionych do rozpatrzenia wynosi 374.

 

Kolejne 275 tys. zł zostało przekazane gminie Niwiska na wypłaty dla mieszkańców.  Kwotę, złożonego do wojewody zapotrzebowania na przekazanie pieniędzy na realizację świadczeń planowano dla 1 340 gospodarstw domowych co daje kwotę 4 mln 100 tys. zł.

- Ustawa o szczegółowych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wprowadza także jednorazowe dodatki dla gospodarstw domowych, które ogrzewają się przy pomocy kotłów lub pieców na biomasę, LPG używanego do celów grzewczych, lub olej opałowy. Przy czym dla otrzymania dodatku źródła te muszą być wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynku. Taki dodatek jest w wysokości 3 tys. zł dopłata do peletu oraz innego rodzaju bio masy. 2 tys. zł dopłata do oleju opałowego. 1 tys. zł dopłata do drewna kawałkowego i 500 zł dopłata do gazu LPG

- mówiła Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska podczas spotkania radnych. 26 października liczba złożonych wniosków przez mieszkańców gminy Niwiska o dopłatę do peletu oraz innego rodzaju bio masy to 8 wniosków. Jeden wniosek na dopłatę do oleju opałowego. Dopłata do drewna kawałkowego 78 wniosków, dopłata do gazu LPG 8 wniosków. Dokumenty są w trakcie rozpatrywania.

- Przypominam, że jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł przysługuje gospodarstwom domowym dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, pieco-kuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, wtedy kiedy zasilane są węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającym co najmniej 85 procent węgla kamiennego - nadmieniła włodarz. W przypadku gdy pod jednym adresem zamieszkana zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, przysługuje jeden dodatek węglowy.

Ponadto bezwzględnym warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest wpis lub zgłoszenie jednego z powyższych źródeł ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Przy czym przy rozpatrywaniu wniosków będzie brane pod uwagę wpis lub zmiana dokonana w CEEB do 11 sierpnia 2022 roku. Wnioskodawca, który po tej dacie zgłosił jedno z powyższych źródeł ciepła będzie mógł ubiegać się o dodatek węglowy tylko wtedy gdy wpis lub zgłoszenie było dokonane po raz pierwszy. 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy