Reklama

Kolbuszowska policja kontroluje punkty sprzedaży żywego karpia. Z jakim efektem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KPP Krosno Odrzańskie

Kolbuszowska policja kontroluje punkty sprzedaży żywego karpia. Z jakim efektem? - Zdjęcie główne

Czy sprzedawcy naruszyli przepisy? | foto KPP Krosno Odrzańskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Święta Bożego Narodzenia ciężko jest sobie wyobrazić bez karpia na wigilijnym stole. Ryba ta często pozyskiwana jest w sposób nielegalny, dlatego kolbuszowscy policjanci wraz z innymi służbami kontrolują punkty ich sprzedaży. Z jakim efektem? Czy sprzedawcy naruszyli przepisy?

Na dzień przed wigilią w sklepach i na targowiskach można zauważyć spory ruch. W szczególności w rejonie stoisk, w których sprzedawane są świeże karpie. Czy oferowany towar pozyskany został legalnie, a sposób uśmiercania ryb nie budzi zastrzeżeń? To sprawdzali kolbuszowscy mundurowi.

Kontrole ciągle trwają

Policjanci zwracają uwagę nie tylko na legalność pochodzenia karpia, ale przede wszystkim na warunki, w jakich są przetrzymywane oraz sposób ich uśmiercania. Sprzedawca, który naruszy przepisy, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Beata Chmielowiec z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej poinformowała w rozmowie z nami, że kontrole na terenie powiatu kolbuszowskie cały czas trwają. Jak usłyszeliśmy, policjanci na bieżąco monitorują i sprawdzają wszystkie stoiska wspólnie ze Strażą Rybacką.

- Od 9 grudnia policjanci są zadaniowani do sprawdzania stoisk z żywymi karpiami. Nie stwierdziliśmy na ten moment żadnych nieprawidłowości

- podsumowała funkcjonariuszka.

Nie udało nam się dowiedzieć, ile dokładnie takich stoisk jest na terenie powiatu kolbuszowskiego. Ma się to ciągle zmieniać, bowiem w przedświątecznym okresie co chwilę ich przybywa.

Policjanci przypominają, że:

  • uśmiercanie ryb w punktach sprzedaży detalicznej musi odbywać się w miejscach do tego wydzielonych na przykład za parawanem, przenośną ścianką lub innym elementem konstrukcji niedostępnym dla osób postronnych,
  • zabronione jest uśmiercanie ryb, w obecności dzieci,
  • baseny i zbiorniki, w których znajdują się ryby, powinny zapewniać im właściwe warunki bytowania,
  • wielkość basenu powinna być dostosowana do liczby ryb, a woda w nim właściwe napowietrzona i zagęszczona,
  • w razie sprzedaży żywych ryb pamiętajmy, żeby w pojemniku była woda, a jego wielkość umożliwiała rybie przyjęcie naturalnej pozycji,
  • zabronione jest przenoszenie żywej ryby w reklamówkach, gdyż uniemożliwiamy jej na wykorzystanie naturalnej wymiany gazowej przez powierzchnię skóry i w ten sposób narażamy ją na uduszenie.
 

35-latek usłyszał zarzuty

Kilka dni temu głośno było o 35-latku z Wielkopolski. Mężczyzna sprzedawał żywe karpie i zabijał je bez ogłuszenia. O sprawie zawiadomiono Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim i prokuraturę.

Inspektorzy ustalili, że mężczyzna prowadził sprzedaż nielegalnie - swojej działalności nie zgłosił do inspekcji. Stoisko zostało niezwłocznie zamknięte, a 35-latek usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Teraz grozi mu 3 lata więzienia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy