Reklama

Kolbuszowscy radni chcą ustalić, dlaczego mieszkańcy gminy muszą płacić słono za śmieci

Opublikowano: śr, 23 sty 2019 14:00
Autor:

Kolbuszowscy radni chcą ustalić, dlaczego mieszkańcy gminy muszą płacić słono za śmieci - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Tematem efektywności systemu odbioru i zagospodarowania odpadów zajęła się komisja rewizyjna.

Po zatwierdzonej niedawno podwyżce tzw. podatku śmieciowego samorządowcy dociekają, co konkretnie ma wpływ na wysokość ustalonych stawek. Tematem szczegółowo chcieli się zająć podczas ostatniego spotkania komisji działającej przy radzie.

Muszą do Kozodrzy 

Jak wyjaśniał podczas obrad komisji Kazimierz Kret z Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej, niezależne od gminy koszty związane z odbieraniem i zagospodarowaniem odpadów wzrastały co roku, a stawki podatku śmieciowego były w gminie Kolbuszowa niezmieniane od stycznia 2015 roku. Przykładem może być kwota, jaką trzeba wydać za tonę odebranych odpadów przez wysypisko w Kozodrzy. Co więcej, gmina odgórnie ma ustalone, gdzie śmieci musi wywozić. 

 Do 30 kwietnia spółka odbierająca odpady od mieszkańców ma podpisaną umowę na 260 zł za tonę za zagospodarowanie odpadów. Po otrzymaniu kalkulacji na rok 2019 wiadomo, że koszt jednostkowy będzie wynosił 450 zł za tonę.

Instalacja w Kozodrzy zaznaczyła, że nie są to najwyższe stawki, ponieważ w Krośnie i Przemyślu jest to kwota 500 zł i wyższa. 

- Nie jest to dla nas żadne pocieszenie - mówił Kazimierz Kret, kierownik referatu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Będzie zmiana?

- Czy są prowadzone rozmowy z kimś innym niż Kozodrza, aby obniżyć ceny składowania odpadów? - dopytywał podczas styczniowego spotkania radny Józef Fryc, członek komisji rewizyjnej.

W tej chwili gmina wystąpiła z drugim ponagleniem do marszałka, o zmianę wojewódzkiego programu gospodarki odpadami. Nie wszystkie województwa mają taki podział, że gminy przypisywane są do poszczególnych instalacji.


Więcej w aktualnym numerze Korso.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 lata temu | ocena +5 / -1

    felek

    To Rzeszów wynegocjował 320 zł. za tonę ,a nasi rajcy co wynegocjowali ?Ludzie i tak zapłacą o 50 proc.więcej,bo majom kase na wydaniu.