Reklama

Kolbuszowa. Sprzedaż działki przy ul. Wojska Polskiego za 3 miliony złotych. Radny Mirosław Kaczmarczyk żądał wyjaśnień

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Kolbuszowa. Sprzedaż działki przy ul. Wojska Polskiego za 3 miliony złotych. Radny Mirosław Kaczmarczyk żądał wyjaśnień - Zdjęcie główne

Wcześniej rozmawiano o tym na komisji finansów, ale dalej radni nie znali wszystkich szczegółów, dlatego radny Mirosław Kaczmarczyk prosił o wyjaśnienie. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Na obradach samorządowców pojawił się temat transakcji nieruchomości przy ul. Wojska Polskiego za 3 mln zł. - Tworzą się legendy i mity wokół tej sprzedaży. Prosiłbym o informację z pierwszej ręki - zwrócił się do burmistrza radny Mirosław Kaczmarczyk.

Temat sprzedaży działki przy ul. Wojska Polskiego w Kolbuszowej został poruszony podczas obrad Rady Miejskiej w Kolbuszowej, 11 sierpnia. Wcześniej rozmawiano o tym na komisji finansów, ale dalej radni nie znali wszystkich szczegółów, dlatego radny Mirosław Kaczmarczyk prosił o wyjaśnienie. 

Zgłosił się tylko jeden

- Jestem zaskoczony, że jest jakieś zdziwienie, że nikt nic nie wiedział. Sprzedaż tej działki była już wiadoma od roku 2010, nawet byli tacy, którzy przychodzili zapoznawali się z dokumentacją

- odpowiedział Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej.

Szef gminy Kolbuszowa przypomniał, że była decyzja wydana o warunkach zabudowy, jak i dokumentacja wstępna w postaci koncepcji projektów budowy tam budynków.

- Do tej pory nikt z tych zainteresowanych nie złożył wniosku na sprzedaż tej działki, a było ich wielu - nadmienił włodarz. Kupnem działki zainteresowała się jedna firma deweloperska z Mielca. - Stąd została uruchomiona procedura sprzedaży - dodał Jan Zuba. - Nie uruchamia się procedury sprzedaży, jak nie ma chętnego do zakupu - podkreślił.  

Własność gminy

Tadeusz Serafin, kierownik wydziału referatu rolnictwa i gospodarki gruntami, wyjaśnił, że w ubiegłym roku wpłynął wniosek Centro Bud z Mielca o rozważenie możliwości sprzedaży około 1,5 hektara. Czyli cztery działki w rejonie ul. Wojska Polskiego, bo tyle gmina Kolbuszowa ma na własność.

- Jedna działka została zwrócona, odebrana od spółdzielni mieszkaniowej, która miała wybudować tam blok - nadmienił Tadeusz Serafin. W związku z tym nastąpił zwrot na własność gminy Kolbuszowa wspomnianej nieruchomości. 

Z tych czterech działek jedna nie mogła być przedmiotem sprzedaży, ponieważ 6,5 ara służy jako parking. Pozostały trzy działki, w związku z tym zadecydowano, żeby jedną (82-arową) przeznaczyć  na sprzedaż. 

Pod wycenę

- Dokonaliśmy wyceny tej działki, ponieważ uchwała była podjęta jeszcze w maju 2017 roku na sprzedaż. Po wycenie okazało się, że jej wartość wynosi 746 045 zł - dodał kierownik referatu gospodarki gruntami. Wykaz odnośnie sprzedaży, bo taki jest obowiązek zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, został opublikowany 25 marca 2022 roku na stronie urzędu gminy. Informacje podano również w dzienniku krajowym. W wykazie podano cenę netto 2 mln 463 tys. zł plus podatek VAT. 

17 maja gmina ogłosiła sprzedaż wspomnianej działki z ceną wywoławczą 3 029 490 zł brutto. Wadium wynosiło 605 898 zł. Ogłoszenie to zostało opublikowane na stronie UM jak i w dzienniku urzędowym.

- Określone w przetargu wadium wpłaciła tylko firma z Mielca, która jako jedyna wnioskowała o sprzedaż działki - poinformował Tadeusz Serafin. Na przetargu firma z Mielca podniosła cenę o 30 750 zł. Było to minimalne podwyższenie ceny, które zgodnie z obowiązującą ustawą o gospodarce nieruchomościami wynosi 1 procent ceny wywoławczej.

- W związku z tym cena sprzedaży tej działki wyniosła 2 mln 488 tys. zł netto, brutto 3 060 244 zł. 10 sierpnia gmina podpisała wstępną umowę na sprzedaż działki

- podsumował  Tadeusz Serafin, kierownik wydziału referatu rolnictwa i gospodarki gruntami w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy