Reklama

Kolbuszowa. Radny Paweł Michno apeluje o dokładny przegląd przewodów wentylacyjnych w blokach

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Korso Kolbuszowskie

Kolbuszowa. Radny Paweł Michno apeluje o dokładny przegląd przewodów wentylacyjnych w blokach - Zdjęcie główne

Paweł Michno prosił o szybką interwencję. | foto Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Radny Paweł Michno prosi o zobowiązanie pracowników gospodarki komunalnej, aby jak najszybciej przeglądnęli drożność przewodów wentylacyjnych w blokach w Kolbuszowej.

Paweł Michno, radny Rady Miejskiej w Kolbuszowej, podczas dzisiejszego (27 stycznia) spotkania radnych, prosił o szybką interwencję pracowników zakładu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej. Samorządowiec podkreślał konieczność przeglądu drożności przewodów wentylacyjnych. 

- Ostanie dni były nieszczęśliwe dla naszego miasta i powiatu. Zatrucie czadem w jednym z bloków przy ul. Ruczki, zakończyło się tragicznie - mówił radny Paweł Michno. 

- Mieszkałem w tym bloku przez trzydzieści parę lat i wiem, że tam był bardzo duży problem. To nie chodzi o to, że przejdzie pracownik i sprawdzi, czy jest cug. Sam cug może być, w większości przewody są zapchane z tego powodu, że bardzo często na wiosnę ścielą się ptaki. Powoduje to, że przewody są zatkane. Być może i w tym przypadku tak się zdarzyło, że zatkany czy przytkany przewód mógł doprowadzić do nieszczęścia. Bardzo bym prosił, aby zobowiązać prezesa gospodarki komunalnej o to, aby w jak najszybszym czasie, ale solidnie, nie po łebkach, przeglądnąć przewody. Są teraz takie technologie wziernikowe, że można sprawdzić ich drożność, bo sezon grzewczy jeszcze potrwa

- podkreślił radny z Kolbuszowej. 

Jan Zuba, burmistrz miasta nad Nilem, dodał, że trudno się pogodzić z taką tragedią. - Do niej nie powinno dojść! - mówił włodarz.

Szef gminy zaznaczył, że każdego roku w wyniku zatrucia czadem również na Podkarpaciu umiera wiele osób. Z każdej strony płyną informacje o prowadzonej kampanii "Czad zabija".

- Są dokonywane kontrole. W grudniu mieliśmy spotkanie wszystkich przedstawicieli wspólnot mieszkańców. Głównie najwięcej problemów jest w budynkach wielorodzinnych. Komenda państwowa straży pożarnej dokonała takiej analizy. Okazało się, że uwagę trzeba zwrócić właśnie na budynki wielorodzinne - powiedział Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. 

Na spotkanie byli zaproszeni zarządcy nieruchomości wielorodzinnych. Podczas spotkania zostało przekazanych kilkanaście czujników czadów. - Każdy mieszkaniec dla własnego dobra, żeby chronić własne życie i zdrowie, powinien się zaopatrzyć w takie czujniki.

-W granicach 100 zł można takie urządzenie zakupić i jest to ochrona naszego życia i zdrowia. O to apeluje do wszystkich najemców i właścicieli mieszkań, żeby po pierwsze nie zaklejać kratek wentylacyjnych, co pewnie się dzieje w okresie zimowy, bo jest nieprzyjemny chłód w łazience. Może się to skończyć tragicznie. Jest to kolejna tragedia do której nie powinno dojść. Wszyscy powinniśmy pamiętać o tym, że bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu

- nadmienił burmistrz. 

W celu uniknięcia zaczadzenia należy:

  • przeprowadzać kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych, systematycznie je czyścić ,
  • użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
  • stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia,
  • nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
  • w przypadku wymiany okien na nowe sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
  • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki,
  • często wietrzyć pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy