reklama

Kolbuszowa. Drobni sprzedawcy znikną w tym roku z kolbuszowskiego rynku

Opublikowano:
Autor:

Kolbuszowa. Drobni sprzedawcy znikną w tym roku z kolbuszowskiego rynku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mowa o osobach sprzedających m.in. truskawki, świąteczne stroiki, jajka czy grzyby.

 

Od kilku lat, w sezonie sprzedaży owoców, można było je nabyć w centrum miasta. Dla kupujących były to dość wygodne zakupy - nie musieli oni wchodzić do sklepu, aby zaopatrzyć się czy to w koszyczek truskawek, czy słoik leśnych jagód. Nie brakowało jednak osób, którym ta forma sprzedaży nie odpowiadała. 

Jak mówi Grzegorz Dzimiera, komendant Straży Miejskiej w Kolbuszowej, na taki handel z chodnika skarżyli się przedsiębiorcy. Zbywali oni w sklepach te same produkty, ponosząc przy tym dużo większe koszty. - Każdego roku był to problem - zaznacza szef strażników miejskich.

 

Najpierw pouczenia

Kolbuszowscy urzędnicy uznali więc, że koniec ze sprzedażą na gminnych terenach, w innych niż wyznaczonych do tego celu miejscach. W praktyce oznacza to, że drobni sprzedawcy znikną z Placu Wolności. 

Pierwsi handlujący już zostali pouczeni przez strażników miejskich, że nie mogą sprzedawać swoich towarów na chodniku. - Do końca kwietnia będziemy te osoby pouczać. Jeżeli to jednak nie przyniesie efektu, to będziemy musieli sięgnąć do karania mandatami w wysokości minimum 50 zł - mówi komendant Dzimiera. 

Nasz rozmówca przypomina, że w Kolbuszowej miejscami wyznaczonymi do handlu są place przy ul. Zielonej i  przy ul. Wolskiej. - Po opłaceniu opłaty targowej taka osoba może tam handlować przez cały dzień. We wtorki może być już mały problem, bo wtedy przykładowo plac przy ul. Zielonej jest przepełniony. Myślę jednak, że znajdzie się miejsce obok pań sprzedających nabiał - dodaje nasz rozmówca. 

 

Klientów nie brakuje 

Co na to najbardziej zainteresowani? - Nie podoba mi się to - mówi mężczyzna sprzedający jajka, który czekał na klientów w piątek (19 kwietnia). - Zwykle roznoszę jajka do stałych osób. Tym razem mi zostały i chciałem sprzedać ostatnią wytłaczankę. Gdybym poszedł z nimi na plac przy ul. Zielonej, to na pewno nikt by mnie tam nawet nie zauważył - stwierdza mężczyzna. 

Jak dodaje nasz rozmówca, taka forma handlu to dla wielu osób sposób na dorobienie sobie. - Ludzie zbierają jagody i grzyby. Sprzedając je w rynku, zawsze mogę liczyć na to, że chętnych klientów nie zabraknie - stwierdza mężczyzna. 

Komendant Dzimiera ma nieco inne spostrzeżenia. Według niego, 90 proc. osób sprzedających z chodnika to ludzie, którzy zaopatrują się na giełdach lub prowadzą małe skupy w swoich miejscowościach. - Tanio kupują i drożej sprzedają - dodaje szef straży miejskiej. 

 



Dzienne stawki opłaty targowej na terenie gminy Kolbuszowa

- sprzedaż hurtowa towaru prowadzona z wozu konnego lub przyczepy ciągnikowej: zboża, ziemniaków, od wozu lub przyczepy - 5 zł
- sprzedaż towaru niezależnie od branży prowadzona: z samochodu osobowego, ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony - 10 zł
- sprzedaż towaru niezależnie od branży prowadzona: z samochodu osobowego, ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony - 15 zł
- sprzedaż małej ilości warzyw, kwiatów, owoców jagodowych, jajek itp. z ręki, koszy, wiadra lub skrzynki - 2 zł
- sprzedaż towaru prowadzona ze stoiska lub z namiotu - 2 zł/mkw.
- sprzedaż towaru prowadzona ze stołu z zadaszeniem - 5 zł/mkw.

 
Tutaj bez zmian

Sprzedaż z chodnika będzie mogła odbywać się dalej w okolicach ul. 11 Listopada w Kolbuszowej.
Tam sezonowi sprzedawcy ustawiają się na działkach należących do Gminnej Spółdzielni, a nie gruntach będących własnością gminy Kolbuszowa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE