Reklama

Kogut przepowiadał przyszłość

Opublikowano:
Autor:

Kogut przepowiadał przyszłość - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI „Święty Andrzeju i Katarzyno daj znać, co się będzie ze mną dziać”- to motto przewodnie andrzejkowych warsztatów, które odbyły się 19 listopada w kolbuszowskim skansenie.

Było to już kolejne spotkanie z cyklu „Rodzinne południe w skansenie”. Wszyscy, którzy w tym dniu przybyli do zabytkowego budynku szkoły z Trzebosi, mogli poprzez zabawę poznać dawne andrzejkowe tradycje. Prowadząca warsztaty Urszula Rzeszut - Baran opowiedziała o tym, jak dawniej wróżono i po co to robiono.

Katarzynki
Kawalerowie, którzy chcieli dowiedzieć się, jak będzie wyglądał ich przyszłość, zwracali się z tym pytaniem do świętej Katarzyny. Skąd wywodzi się ta tradycja? - Święta Katarzyna jest między innymi patronką panien i osób poszukujących szczęścia w miłości. Na ikonografiach jest ona przedstawiana z kołem do tortur, mieczem, gałązką palmy lub zwojem papirusu. Jej wspomnienie obchodzimy 25 listopada, a tradycyjne wróżby odbywały się dzień wcześniej, wieczorem – wyjaśniała przedstawicielka Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Więcej w 47 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE