Reklama

Klub złożył wniosek o opracowanie nowej koncepcji funkcjonowania oświetlenia w każdym sołectwie

Opublikowano:
Autor:

Klub złożył wniosek o opracowanie nowej koncepcji funkcjonowania oświetlenia w każdym sołectwie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Klub Radnych "Głos Mieszkańców" z Cmolasu złożył interpelację do wójta. Radni chcą, aby w centrum każdej wsi lampy świeciły się całą noc.

- W celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz komfortu mieszkańcom wskazane jest uruchomienie całonocnego oświetlenia w centralnym miejscu każdego sołectwa naszej gminy - czytamy. 

 

W każdym centrum 

 

Jak uważają radni, całonocne oświetlenie powinno objąć swoim zasięgiem centralny obszar każdego sołectwa, budynki użyteczności publicznej, szkoły, biblioteki, ośrodki zdrowia, kościoły itp. oraz główne skrzyżowania ulic. - Przy zastosowaniu nowszych technologii i organizacji techniki oświetlenia koszt przedsięwzięcia nie jest aż tak duży do roli, jaką ma spełniać - wyjaśniają radni. 

Przedstawiciele klubu złożyli wniosek o opracowanie nowej koncepcji funkcjonowania oświetlenia w każdym sołectwie gminy Cmolas oraz zastosowanie całonocnego oświetlenia w wymienionych miejscach, oraz przedłożenia jej pod obrady rady gminy. W swoim piśmie do wójta klub radnych pytał o to, jakie koszty rocznie ponosi gmina na oświetlenie z podziałem na sołectwa? Czy została przeprowadzona analiza kosztów wymiany lamp na energooszczędne i czas zwrotu inwestycji? Czy została przeprowadzona analiza kosztów funkcjonowania oświetlenia ledowego w stosunku do kosztów oświetlenia tradycyjnego?

 

 

Za zgodą 

 

Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, w odpowiedzi radnym poinformował, że koszty wymiany lamp na LED (około 419 sztuk) to kwota około 400 tys. zł. - Czas zwrotu kosztów wymiany lamp na ledowe to około 4-5 lat, zależnie od cen energii elektrycznej - prognozuje włodarz. 

Na pytanie o analizę kosztów funkcjonowania oświetlenia ledowego w stosunku do kosztów oświetlenia tradycyjnego wójt oszacował, że to około 30 proc. kosztów tradycyjnego oświetlenia, czyli kwota około 55 tys. rocznie. - Wymiana nieistniejącego oświetlenia na słupach będących własnością Zakładu Energetycznego może nastąpić za zgodą dyrekcji zakładu - podkreślił Galek. Na chwilę obecną latarnie świecą się całą noc w centrum Cmolasu. 

 

W skład Klubu Radnych "Głos Mieszkańców" wchodzą:
Stanisław Siębor, radny Porąb Dymarskich
Andrzej Bujak, radny Trzęsówki
Rafał Skiba, radny Hadykówki
Piotr Maciąg, radny Trzęsówki
Andrzej Zagroba, radny Cmolasu

Koszty za oświetlenie uliczne w 2018 roku wyniosły 115 046,23 zł:
Cmolas - 42 668,09 zł
Dąbrówka - 1 575,99 zł
Trzęsówka - 27 946,35 zł
Kłodziny - 1 683,44 zł
Ostrowy Tuszowskie - 13 574,82 zł
Hadykówka - 10 631,49 zł
Poręby Dymarskie - 7 021,88 zł
Jagodnik - 4 493,81 zł
Ostrowy Baranowskie - 3 378,43 zł
Toporów - 2 071,93 zł

Koszty konserwacji oświetlenia ulicznego wyniosły 65 113, 80 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE