Reklama

Kim są "Terytorialsi", czym się zajmują, jak zasilić ich szeregi?

Opublikowano: czw, 13 lut 2020 08:40
Autor:

Kim są "Terytorialsi", czym się zajmują, jak zasilić ich szeregi? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Między innymi na te pytania odpowiada kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

Kim są "Terytorialsi"?

- To żołnierze, którzy pochodzą z różnych środowisk, dzięki temu wojsko integruje mieszkańców województwa podkarpackiego o różnym doświadczeniu, pasjach, zainteresowaniach i zawodach. Na szkoleniach współpracują ze sobą, tworząc jeden zespół, menadżer z pracownikiem, nauczyciel z uczniem, a nawet pracownicy na co dzień konkurujących ze sobą firm. Najważniejsze jest to, że wszyscy wspierają się i pomagają sobie w trudnych chwilach.

 W naszych szeregach są zarówno osoby pracujące m.in. nauczyciele, ratownicy medyczni, inżynierowie, prawnicy, kierowcy, jak również studenci. W strukturach brygady służy 10 proc. kobiet, wśród których mamy nauczycielki, pielęgniarki, pracownice administracyjne, ale również prowadzące działalność gospodarczą. Ponad 66 proc. ochotników stanowią osoby do 35. roku życia. Średnia wieku statystycznego żołnierza to 29 lat. Ponad 30 proc. naszych żołnierzy legitymuje się wyższym wykształceniem, prawie 45 proc. średnim, a około 14 proc. studiuje. Powyżej 40 proc. "Terytorialsów" posiada wykształcenie techniczne.

 

Czy trzeba zachęcać młodych ludzi do służby Ojczyźnie?

- Podkarpacka brygada od początku rozwija się bardzo dynamicznie. Jest najliczniejszą wśród powstałych do tej pory brygad Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce, co napawa nas dumą i pokazuje, jak pozytywnie w naszej społeczności przyjmowana jest służba w szeregach WOT. Wielu młodych ludzi wcale nie trzeba zachęcać, sami czują potrzebę bycia żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. Potwierdza to fakt, że większość naszych żołnierzy to właśnie młodzi ludzie. Podkarpackich "Terytorialsów" jest blisko 3,5 tys., a kolejni kandydaci nieustannie się zgłaszają. Szkolimy się w miejscach, gdzie dotychczas wojska nie widziano. Organizujemy wspólne zajęcia ze służbami samorządów terytorialnych, ze Strażą Graniczną, państwową i ochotniczą strażą pożarną, nadleśnictwem. To poprzez takie działania docieramy do społeczeństwa i udowadniamy mu, że jesteśmy z nim "na dobre i na złe".

 

Ile osób z powiatu kolbuszowskiego zasila aktualnie szeregi "Terytorialsów"?

- Obecnie w strukturach 32. Batalionu Lekkiej Piechoty w Nisku, który wchodzi w skład 3. PBOT z powiatu kolbuszowskiego, służy 70 żołnierzy ochotników, w tym pięć kobiet.

Warunki wstąpienia do WOT:
- ukończone 18 lat
- obywatelstwo polskie
- nie karany
- dobra sprawność psychofizyczna
- kandydat nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +1 / -2

  OLa

  Ej to jak macie takie układy z Amerykańskimi Towarzyszami to może pogadacie z nimi i wypuszcżą z Guantanamo Dziadka Mroza . Bo śnieżynka całą zimę płacze deszczem . A ja bym chciał dziecku pokazać jak lepić bałwana , jak się robi iglo , jak się gra w hokej . Co dacie rade . Co ?

 • 2 lata temu | ocena +1 / -3

  WP

  Każdego przyjmą do tej prywatnej armii pisowskiej . Prawdziwi patrioci olewaja to coś

  • 2 lata temu | ocena +0 / -1

   VITO

   Po wpisie wiem kim jesteś. I nie pisz o patriotyzmie bo nie masz pojecia co to takiego. Zazwyczaj tak pisza ludzie którzy nie lubia samych siebie a co tu mówić o pomocy innym.

   • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    OLa

    A kto ty jesteś by go pouczać . Kocie szarobury.

 • 2 lata temu | ocena +4 / -2

  ?

  Kim są Terytorialsi ? Patrząc na zdjęcie, ci dawaj od lewej to jacyś nieudacznicy, bo nawet beretu nie potrafią ubrać. Włosy nie mogą wystawać !

  • 2 lata temu | ocena +1 / -0

   VITO

   Jak jestes taki *** to wstap i pokaz nieudaczniku jak to sie robi.