Reklama

Reklama

Kim był Boicetto z Kolbuszowej?

Opublikowano: sob, 23 sty 2021 12:51
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Kim był  Boicetto z Kolbuszowej? - Zdjęcie główne

foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Na cmentarzu parafialnym w Kolbuszowej obok typowo polskich nazwisk od czasu do czasu pojawiają się nazwiska obcobrzmiące.

Reklama

 Na nagrobku z XIX wieku widnieje włoskie nazwisko Boicetto. Starszych kolbuszowian to jednak nie dziwi. 

Pomnik generała

Rodzina Gorzkowskich, pochodząca z Babic koło Przemyśla, pieczętująca się herbem Godzięba, osiedliła się w Kolbuszowej przy obecnej ulicy Zielonej w latach 20. XIX wieku. Ich bliski krewny, Karol Gorzkowski (Karl von Gorzkow), zrobił zawrotną karierę jeszcze w cesarskiej armii. Karl Gorzkow zasłużył się obroną Mantui i zwycięstwami nad armiami Sardynii i Piemontu, za co cesarz Franciszek Józef nadał mu stopień generała dywizji. 

Został on też gubernatorem Wenecji. Mieszkańcy Wiednia ufundowali mu pomnik, a              jeden z okrętów wojennych K.u.K Marine nosił jego imię. 

Pułk "Dzieci Rzeszowskich"

W rodzinę Gorzkowskich z Kolbuszowej wżenił się potomek oficerów cesarsko-królewskiej armii - Władysław Boicetto. Rodzina Boicetto, zasłużona dla armii cesarskiej, a później cesarsko-królewskiej, pochodziła z okolic Nowego Sadu, z tak zwanego pogranicza. Są to dzisiejsze tereny Serbii. 

Ojcem Władysława był pułkownik Włodzimierz Boicetto. W latach 1903-1904 był on dowódcą pułku piechoty im. Ritter von Pino, ktory stacjonował wówczas w Jarosławiu. Od 1907 roku w Rzeszowie jednostka ta była nazywana pułkiem "Dzieci Rzeszowskich", a jeden jego batalion nosił nazwę Kolbuszowski, z tego powodu, że żołnierze rekrutowali się z powiatu kolbuszowskiego. 

W dworku na Zielonej

Syn Włodzimierza, Władysław Boicetto, urodzony w 1880 roku poślubił kolbuszowiankę Stanisławę Gorzkowską i zamieszkał w Kolbuszowej w starym dworku przy ulicy Zielonej. Często też przebywał w Sędziszowie Małopolskim w swym majątku. Pracował jako urzędnik skarbowy. Zmarł 1936 roku i pochowany został w rodzinnym grobowcu w Sędziszowie Małopolskim.

Jego brat Edward, urodzony 1893 roku, był oficerem Wojska Polskiego. Przeszedł on cały szlak w wojnie polsko - bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej. Edward przeżył niewolę sowiecką i zmarł w latach 60. w Polsce. Żona Władysława, Stanisława Boicetto, zmarła w 1970 roku i została pochowana w rodzinnym grobie Gorzkowskich w Kolbuszowej. 

Rodzina ta spokrewniona była również z rodzinami urzędniczymi w Kolbuszowej - Pilch i Gottwald, z aptekarską rodziną Cassinów oraz dyrektorem Gimnazjum w Kolbuszowej Bielawków.

Tak to małe miasteczko nad Nilem otarło się po raz kolejny o wielką historię Europy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.