Reklama

KGW w Ostrowach Baranowskich powstało w 1969 roku i prężnie działa do dziś

Opublikowano:
Autor:

KGW w Ostrowach Baranowskich powstało w 1969 roku i prężnie działa do dziś - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Pierwszą przewodniczącą KGW była Genowefa Smoła (Chmielowiec po mężu). Wraz z małżonkiem wyprowadziła się do Nowej Dęby i tam zamieszkała na stałe. Prowadzenie KGW powierzono wówczas śp. Janinie Paterak. Pod jej przewodnictwem w latach 1970 i 1980 była to prężnie działająca organizacja kobieca. - Członkinie koła rozprowadzały różne rasy drobiu wylęgowego: kaczki, kury, indyki, oraz właściwą paszę do odchowu tych piskląt i starszych sztuk - opisuje Stanisława Rożniał, obecna prezes KGW.

W domach prywatnych prowadzone były kursy kroju i szycia, które prowadziła Janina Komaniecka, obecnie Sukiennik z Trzęsówki, oraz kursy pieczenia i gotowania, które prowadziła Maria Rzeszutek z Cmolasu. Gospodynie prowadziły też wypożyczalnię  naczyń kuchennych na wesela i inne uroczystości. We współpracy z  Powiatowym Związkiem  Kółek Rolniczych prowadziły w domach prywatnych Szkołę Przysposobienia Rolniczego. W ramach tego szkolenia mieszkańcy wsi biorący udział w szkoleniu otrzymali świadectwo ukończenia  przysposobienia rolniczego trzeciego stopnia. Członkinie KGW w ramach współpracy z kościołem brały udział w uroczystościach wiejskich takich jak dożynki czy odpust. W kolejnych latach przewodnictwo KGW przejęła Waleria Magda. W latach 1990 nastał czas wolnego zamierania aktywności społecznej kobiet wiejskich i Kół Gospodyń Wiejskich.

 

Odrodzenie

 

Odrodzenie dawnego koła nastąpiło w marcu 2011 r. Panie przybrały nazwę KGW "Lesianki" i bardzo aktywnie włączyły się do życia społeczno-kulturalnego sołectwa. Podążając za nowymi trendami, nie zapominały o tradycji i kulturze swojego regionu. Pielęgnują dziedzictwo kulturowe, tradycje kulinarne i rękodzielnicze, osiągając znaczące sukcesy. Podejmują  wiele działań charytatywnych, integracyjnych i edukacyjnych adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. Chętnie też współpracują z innymi organizacjami.

Wieś z kołem

 

Stanisława Rożniał, prezes "Lesianek", uważa, że takie organizacje jak KGW są potrzebne w każdej wsi. - Wieś ma bardzo bogate tradycje ludowe i narodowe i to właśnie koła gospodyń  potrafią je wyeksponować i pokazać najlepiej, np. w konkursach kulinarnych, targach rękodzieła ludowego. Koła Gospodyń Wiejskich dodają kolorytu współczesnej wsi, ubogacają piosenką ludową, często dawno zapomnianą przyśpiewką - mówi przedstawicielka gospodyń z Ostrów Baranowskich. Jak dodaje prezes, często też KGW są źródłem krzewienia kultury lokalnej, poprzez organizowanie takich uroczystości jak: Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Seniora, jasełka, dożynki, festyny, akademie patriotyczne, pracując społecznie, a nie na etacie. - Można zatem powiedzieć, że  KGW bezpłatnie promują wieś, gminę i powiat, a wiemy, ile pieniędzy przeznacza się na promocję - podkreśla Stanisława Rożniał. 

 

Zachęcić młode

 

W Kołach Gospodyń Wiejskich rzadko można spotkać młode kobiety. Jak zachęcić je do zaciągnięcia się w szeregi KGW? - Motywacją dla młodych kobiet i nie tylko jest z pewnością odpowiedni stosunek lokalnych władz samorządowych do pracy społecznej wszystkich organizacji pozarządowych, w tym również KGW - uważa prezes KGW z Ostrów Baranowskich i dodaje: - Mówiąc o motywacji, mam na myśli dowartościowanie pracy kobiet, choćby prostym słowem "dziękuję". Ważne jest również wsparcie finansowe lub rzeczowe, np. transport umożliwiający dojazd na konkurs. Tam gdzie istnieją dobre i zdrowe relacje między władzą samorządową a kołami gospodyń, tam widać liczne koła zrzeszające nie tylko młode kobiety, ale aktywizujące także młodzież i dzieci.

W gminie Cmolas formalnie działają trzy koła, które zarejestrowały swoją działalność w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:
- KGW Ostrowy Tuszowskie
- KGW Ostrowy Baranowskie
- KGW Hadykówka
W grudniu 2016 r. KGW z Ostrów Baranowskich uzyskało osobowość prawną w wyniku rejestracji w KRS.

Do najważniejszych osiągnięć "Lesianek" zaliczyć można:
- organizację dożynek wiejskich w 2011 i 2012 r.
- organizację festynów rodzinnych
- udział w licznych konkursach kulinarnych promujących regionalną kuchnię
- I miejsce w konkursie bożonarodzeniowym LGD w 2012 r.
- II miejsce w powiatowym konkursie "Lasowiackich Siedliskowych Smaków" - Kolbuszowa 2012 r.
- I i II miejsce w konkursie gminnym w Mechowcu w 2015 i 2016 r.
- I miejsce w wojewódzkim konkursie potraw regionalnych "Jesień w kuchni lasowiackiej" – Rzeszów 2018 r.
Aktywna grupa członkiń Stowarzyszenia KGW "Lesianki" to:
Stanisława Rożniał - prezes KGW
Zofia Szczur - skarbnik
Zofia Ziętek
Stanisława Chmielewska
Krystyna Chudzik
Maria Kraczkowska
Helena Kościelna

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE