Reklama

Kardynał Adam Kozłowiecki z Huty Komorowskiej. Kapłanem został mimo sprzeciwu ojca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kardynał Adam Kozłowiecki z Huty Komorowskiej. Kapłanem został mimo sprzeciwu ojca - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI O tym, że był człowiekiem niezwykłym, świadczy 96 lat jego „burzliwego życia”. Szlachcic i misjonarz na ciągłym debecie. Tak w skrócie można podsumować biografię kardynała Adama Kozłowieckiego. Niezwykłe poczucie humoru i niesłabnący optymizm nie opuszczały go nawet za kratami obozowego piekła. Gdyby żył, dokładnie w prima aprilis obchodziłby swoje sto piąte urodziny.

Kardynał Adam Kozłowiecki urodził się pierwszego kwietnia 1911 roku w Hucie Komorowskiej. Zawsze pełen humoru i optymizmu, potrafił znaleźć jasny punkt nawet w najgorszej sytuacji. Choć pochodził z rodziny szlacheckiej, to nigdy się z tym nie obnosił.

W jednym z wywiadów przyznał, że to taka szlachta, która doczekała się nobilitacji dzięki biciu Turków, bo wtedy nobilitowano całe wsie. Miał dwóch braci. Rodzice nigdy ich nie rozpieszczali. W domu panowały jasne zasady i ojcowska musztra, bo jeśli chłopcy coś zbroili, to kara musiała być.

– Rodzice byli wychowani jeszcze w XIX wieku, tata – do którego byłem bardziej przywiązany – był łagodny, choć kiedyś dał mi w skórę, nie pamiętam już za co

– przyznawał po latach kardynał Kozłowiecki.

Dzieci otrzymały też solidne wykształcenie. Najpierw w domu pod okiem guwernantki, a później w gimnazjum w Chyrowie i św. Marii Magdaleny w Poznaniu. To właśnie w Chyrowie, w szkole prowadzonej przez jezuitów zrodziło się powołanie Adama Kozłowieckiego.

Kapłanem został mimo sprzeciwu ojca, który w tej sytuacji kazał synowi, by zrzekł się praw do majątku. Adam był na tyle uparty, że bez wahania podpisał dokumenty i wstąpił do zakonu. Dopiero po latach jego ojciec przyznał, że Adaś to bardzo mądry człowiek i jeżeli jezuici nie zrobią go w przyszłości generałem, to są durnie.

Więcej w Korso nr 15/13.04.2016

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE