Reklama

Już w niedzielę, 17 lutego, odbędą się wybory na sołtysów w gminie Cmolas. Kogo wybiorą mieszkańcy?

Opublikowano: pt, 11 sty 2019 14:30
Autor:

Już w niedzielę, 17 lutego, odbędą się wybory na sołtysów w gminie Cmolas. Kogo wybiorą mieszkańcy?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od tego roku, o funkcję gospodarza wsi, mogą się ubiegać również nastolatkowie. Kandydaci na zgłoszenie mają czas do 18 stycznia.

Gmina liczy 10 sołectw. W każdym z nich wybierani będą sołtysi. W siedmiu z nich mieszkańcy będą wybierać poprzez wrzucenie głosu do urny. Natomiast w pozostałych trzech, Kłodzinach, Toporowie i Dąbrówce, odbędą się zebrania wiejskie, na których przybyli będą głosować na zgłoszonych kandydatów.

Zmiany w statucie

Jak poinformował na ostatniej sesji rady gminy Marian Posłuszny, sekretarz gminy Cmolas, nastąpiło dużo zmian w statucie sołectw. - Pierwsza zmiana, jaka nastąpiła, dotyczy długości kadencji - mówił. - Z czterech lat przechodzi na pięć. Wybieranym może być każdy mieszkaniec sołectwa, któremu przysługuje bierne prawo wyborcze - dodał.

Jak się okazuje, kandydat chcący startować na sołtysa wsi nie musi mieć ukończone 21 lat, jak było dotychczas. - Każdy, kto ukończył 18 lat życia, może zostać sołtysem - poinformował sekretarz.

Statut mówi także o sytuacji, w której zgłosi się tylko jeden kandydat. Mimo to wybory należy przeprowadzić, kandydat nie przechodzi bez głosowania. - W przypadku głosowania na jednego kandydata głosuje się poprzez postawienie znaku "x" przy kratce "tak" lub "nie" - dodał przedstawiciel urzędu.  

Sołtysi decydują

Większość sołtysów w gminie już zdecydowała. Chcą oni pozostać na swoich stanowiskach.

Jak poinformował Krzysztof Sochacki, sołtys Cmolasu, ma zamiar startować w wyborach na sołtysa. Jest nim od 2003 roku. Wyjątkiem jest Tadeusz Jagodziński, sołtys Hadykówki, który powiedział w rozmowie z nami, że nie zamierza kandydować w ponownych wyborach i ten temat go nie interesuje.

Teresa Maciąg, gospodarz Porąb Dymarskich, zapewniła, że będzie startować w wyborach, natomiast Jarosław Rzeszutek z Ostrów Tuszowskich jeszcze nie zdecydował.

Jerzy Magda z Ostrów Baranowskich nie podjął decyzji, ale jak się wyraził, na 99 proc. jest zdecydowany. - Jak rozmawiam z mieszkańcami, to popierają mnie i chcą, żebym startował - mówi. Jak dodaje obecny przedstawiciel wsi, są plany w Ostrowach Baranowskich dotyczące drogi asfaltowej w przysiółku Lasek, będzie także remont stadionu. - Bolączką u nas jest oświetlenie i będziemy się starać, żeby zwiększyć ilość lamp w naszej wiosce, no i chodniki, bo są miejsca naprawdę niebezpieczne - dodał Jerzy Magda.

 W Trzęsówce od 25 lat sołtysem jest Ryszard Sukiennik. Czy będzie kandydował?  - Rozważam możliwość kandydowania. Uważam, że w Trzęsówce jest jeszcze dużo do zrobienia - powiedział. - W tej chwili sytuacja w radzie jest niejasna. Dwóch radnych z Trzęsówki jest w opozycji wobec wójta. Aby to zrównoważyć, musi być ktoś, kto będzie czuwał nad tym, żeby inwestycje z Trzesówki nam nie uciekły - poinformował. Jak wymienia gospodarz, do zrobienia jest przede wszystkim siedem dróg w wiosce i dokończenie remontu obiektu sportowego. - Droga przy boisku też jest do zrobienia. Uważam, że jestem w stanie to zrealizować mimo niesprzyjających okoliczności dla Trzęsówki - dodał. Wiele nurtujących problemów zgłaszają także mieszkańcy. Jest to między innymi doświetlenie różnych miejsc na wiosce i inne inwestycje, które chciałby zrealizować sołtys Sukiennik.

 Andrzej Gul z Jagodnika zamierza kandydować w wyborach. Jak mówi, w jego sołectwie  najpotrzebniejszy jest remont drogi na Jamnicę. Dodał również, że nie wie nic na temat innych kandydatów na miejsce gospodarza wsi.  - Gdyby się pojawił, to wiedziałbym, jakie mam poparcie wśród mieszkańców - powiedział sołtys.


Więcej w aktualnym numerze Korso.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 lata temu | ocena +0 / -0

    disco polo

    no to na trzęsówce zmiany , demokracja