Reklama

Już 20 Kół Gospodyń Wiejskich z naszego powiatu zdecydowało się na wpisanie do Krajowego Rejestru KGW. Niektóre koła wciąż mają wątpliwości

Opublikowano:
Autor:

Już 20 Kół Gospodyń Wiejskich z naszego powiatu zdecydowało się na wpisanie do Krajowego Rejestru KGW. Niektóre koła wciąż mają wątpliwości  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Możliwość rejestracji daje gospodyniom zmiana prawa. Dlaczego warto to zrobić?

-  Przez wpis do Krajowego Rejestru KGW nabywają osobowość prawną - wyjaśnia Marek Łeptuch, kierownik Biura Powiatowego w Kolbuszowej Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Obecnie nie mają one możliwości, by aplikować po dotacje, pieniądze na bieżącą działalność i rozwój. Po zarejestrowaniu się KGW będą miały możliwość ubiegania się o fundusze w ramach konkursów i dotacji (samorząd, rząd) - dodaje nasz rozmówca. 

Jednorazowa pomoc

Do rejestru Koła mogą się wpisywać, składając wniosek w Biurze Powiatowym ARiMR. Jeżeli się pospieszą, to zdążą jeszcze złożyć wniosek o przyznanie pomocy na działalność oraz rozwój KGW. Mowa o kwocie od 3 do 5 tys. zł. - Wysokość pomocy jest uzależniona od liczby członków ustalonej na dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy według danych wynikających z Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich - wyjaśnia kierownik Łeptuch. 

Czasu nie zostało wiele. Wnioski muszą spłynąć najpóźniej do 27 grudnia tego roku. Pomoc przyznawana jest jednorazowo dla KGW. 

 Minimum dziesięć

Z inicjatywą założenia Koła może wystąpić co najmniej 10 osób. Założycielem może być każda osoba, która ukończyła 18 lat i której miejscem zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności Koła. Miejsce zamieszkania nie jest tożsame z miejscem zameldowania takiej osoby. 

Założyciele w drodze uchwały przyjmują statut Koła oraz ze swojego grona wybierają komitet założycielski. Wraz z wpisem do KRKGW dane Koło nabywa osobowość prawną, czyli staje się podmiotem praw i obowiązków, może pozywać i być pozywanym, składać oświadczenia wywołujące skutki prawne, zaciągać zobowiązania itd.

W przypadku Kół, które nie zdecydują się na rejestrację, będą one działać na dotychczasowych zasadach. 

Są wątpliwości

Wciąż jednak nie brakuje kół, które mają wątpliwości, aby się zarejestrować. Dlaczego? - Dużo papierologii i mało czasu, żeby to wszystko ogarnąć - mówi Marta Tendera, przewodnicząca KGW gminy Kolbuszowa. - Decyzja każdego Koła jest indywidualna. Przewodniczące po konsultacji z członkiniami podejmą decyzję. Zobaczymy, kto się zdecyduje, a kto nie - dodaje nasza rozmówczyni. 

Przedstawicielki KGW z gminy Kolbuszowa nie ukrywają, że mają pewne wątpliwości. - Policzyłyśmy sobie z dziewczynami, że samo przygotowanie dokumentów, założenie konta w banku i inne formalności potrwają prawie tydzień. Nie zrobimy tego też wieczorami, bo wszystkie urzędy są pozamykane, a ktoś specjalnie wolnego brać nie będzie. Na dodatek jest to okres przedświąteczny - mówi jedna z gospodyń. 

- Na chwilę obecną nie mówimy ani tak, ani nie - przyznaje kolejna nasza rozmówczyni. - Te 3 tys. zł, bo więcej nie dostaniemy, to na pewno zachęta. Tylko później trzeba się z wszystkiego rozliczać. Może wśród nas znajdzie się któraś, która się za to porządnie weźmie. Plus jest taki, jak powiedziano nam podczas spotkania informacyjnego, że później możemy starać się o jakieś większe pieniądze, dofinansowania. Może warto. Zobaczymy - podsumowuje mieszkanka gminy Kolbuszowa. 

 


Pełnomocnik ds. KGW w Biurze Powiatowym w Kolbuszowej: Barbara Zygo, tel. 17 227 00 30 


 

Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju wysokość pomocy wynosi:

- 3 tys. zł – jeżeli KGW ma nie więcej niż 30 członków
- 4 tys. zł – jeżeli KGW ma od 31 do 75 członków
- 5 tys. zł – jeżeli KGW ma ponad 75 członków.


Nazwa rejestrowanego Koła musi się odróżniać od nazw innych Kół, w szczególności przez odniesienie się do terenu działalności Koła, co oznacza, że w nazwie Koła, oprócz elementu stałego "Koło Gospodyń Wiejskich", należy wskazać co najmniej jedną nazwę wsi, na terenie której Koło prowadzi swoją działalność.
www.kobietygospodarnewyjatkowe.pl - to adres specjalnej strony internetowej, na której umieszczane są bieżące informacje na temat KGW.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE