Reklama

Jodek potasu w każdej gminie powiatu kolbuszowskiego. Jak ma wyglądać ewentualna dystrybucja tabletek na wypadek skażenia?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Korso Kolbuszowskie

Jodek potasu w każdej gminie powiatu kolbuszowskiego. Jak ma wyglądać ewentualna dystrybucja tabletek na wypadek skażenia? - Zdjęcie główne

Czym jest jodek potasu i jak powinno wyglądać jego dawkowanie? Wyjaśniamy. | foto Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Polskie gminy zaopatrzyły się w jodek potasu, który ma być remedium na promieniowanie radioaktywne. Ma to związek z ostrzeliwaniem ukraińskiej elektrowni atomowej. Czy grozi nam skażenie i jak ma wyglądać ewentualna dystrybucja tabletek?

Znajdująca się w Ukrainie Zaporoska Elektrownia Atomowa w ostatnich tygodniach była regularnie ostrzeliwana przez rosyjską artylerię i rakiety. Siłą rzeczy pojawiło się zagrożenie wystąpienia skażenia radioaktywnego dla naszego kraju. Polskę od elektrowni dzieli 850 kilometrów.

Kolbuszowski magistrat poinformował, gdzie będzie prowadzona ewentualna dystrybucja tabletek w gminie, jednocześnie apelując o spokój i rozwagę.

Tabletki dostaną rodzice

W internecie krążą pogłoski, że to nauczyciele będą podawać tabletki uczniom. Nic bardziej mylnego. Plotki te dementuje kolbuszowski sanepid. Jak usłyszeliśmy u źródła, w przypadku szkół i przedszkoli tabletka z jodkiem potasu ma trafić w ręce rodziców i to oni będą odpowiedzialni za podanie dawki stosownej do wieku dziecka. - Tak mówią procedury - powiedziała przedstawicielka sanepidu i dodała:

- Wszelkiego rodzaju świadczenia medyczne, a takim jest podanie tabletki, może być tylko i wyłącznie za zgodą rodzica.

Punkty dystrybucyjne w placówkach oświatowych mają przede wszystkim zabezpieczyć społeczność szkół i przedszkoli. Reszta mieszkańców ma natomiast korzystać z punktów rozlokowanych w mieście i poszczególnych sołectwach. Tak przynajmniej ma być na ten moment. Należy zaznaczyć, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i w każdej chwili może ulec zmianie.

Leki w magistracie

Urząd Miejski w Kolbuszowej poinformował nas, że Wojewoda Podkarpacki przekazał do gmin tabletki zawierające jodek potasu w celu ich szybkiej dystrybucji wśród mieszkańców w momencie wystąpienia zagrożenia radiacyjnego.

- W odpowiedzi na dużą liczbę pytań i wątpliwości informuję, że każdy sam zadecyduje, czy przyjmie preparat. Za dzieci i młodzież zdecydują rodzice. Gmina jedynie sprawnie rozdysponuje preparat tak, aby był dostępny dla każdego chętnego w sytuacji zagrożenia - przekazał w rozmowie z nami Marek Gil, zastępca burmistrza i dodał:

- Osobiście zalecam spokój, dystans i rozwagę. Primum non nocere - po pierwsze nie szkodzić. Sentencja, którą zna każdy pracownik służby zdrowia. Myślę, że każdy powinien się nią kierować na co dzień.

Skażenie nam nie grozi?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że w obecnej chwili zagrożenie radiacyjne nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki.

Dr Łukasz Młynarkiewicz, prezes PAA, uspokaja, że działania militarne i ataki na ukraiński obiekt nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski. - Nie grozi nam scenariusz Czarnobyla czy Fukuszimy - powiedział.

Jak tłumaczył dalej, nawet jeśli doszłoby do najczarniejszego scenariusza, to bariera w postaci kilkuset kilometrów dystansu dzielącego elektrownię od granicy naszego państwa ma zabezpieczać przed ewentualnym skażeniem.

Polska na wszelki wypadek ma zabezpieczonych 57 milionów dawek jodku potasu. To wystarczy dla każdego mieszkańca Rzeczpospolitej. Nad siecią dystrybucji czuwają wojewodowie i przedstawiciele samorządu. Punkty mają się znajdować jak najbliżej obywateli, a za ich liczbę i rozmieszczenie odpowiadają gminy w porozumieniu z wojewodami. 

Nie przekraczać dawki

Czym jest i jak działa jodek potasu? Lek jest przeznaczony do stosowania w działaniu ochronnym podczas katastrof nuklearnych. To w ich przebiegu uwolniony zostaje radioaktywny jod. Po jego inhalacji lub spożyciu, jest wchłaniany, a następnie wychwytywany przez tarczycę, co zwiększa ryzyko raka tego narządu. Podawanie jodu zawartego w preparacie ma na celu wysycenie tarczycy stabilnym jodem i przeciwdziałanie kumulacji tego radioaktywnego w tarczycy.

Preparat ma postać tabletek do stosowania doustnego. Nie można przekraczać zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić zdrowiu lub życiu. Tabletki mogą być przyjmowane jedynie na wezwanie odpowiednich władz, np. poprzez oficjalny komunikat w radiu lub telewizji.

Dawkowanie jodku potasu

Dorośli i dzieci po ukończeniu 12. roku życia oraz kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią (bez względu na wiek): 100 mg jodu (2 tabletki).

  • Dzieci od 3-12 lat: 50 mg jodu (1 tabletka)
  • Dzieci po ukończeniu 1. miesiąca-3 lat: 25 mg jodu (0,5 tabletki)
  • Noworodki do ukończenia 1. miesiąca życia: 12,5 mg jodu (0,25 tabletki)
 

Zaleca się, aby tabletki zostały przyjęte jak najszybciej po ekspozycji na promieniotwórczy jod, najlepiej w ciągu 2 godzin. Jednakże, przyjęcie w ciągu 8 godzin jest wciąż korzystne.

Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią, można rozkruszyć tabletki i rozprowadzić je w wodzie, syropie lub innym płynie. Całkowite rozpuszczenie tabletki może trwać do 6 minut. Należy upewnić się, że tabletka jest całkowicie rozpuszczona przed podaniem jej dziecku.

Dystrybucja w przychodniach i OSP

Po wydaniu stosownych dyspozycji przez Wojewodę Podkarpackiego dystrybucja tabletek z jodkiem potasu będzie prowadzona:

  • W Kolbuszowej przez Przychodnię Rejonową nr 1 przy ul. Obrońców Pokoju oraz Przychodnię Rejonową nr 2 przy ul. Tyszkiewiczów.
  • W sołectwach gminy przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych.
 

Dodatkowe partie tabletek zostaną przekazane do rozdysponowania w szkołach i przedszkolach.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy