Reklama

Jest zgoda na wycinkę kolejnych drzew w Kolbuszowej

Opublikowano:
Autor:

Jest zgoda na wycinkę kolejnych drzew w Kolbuszowej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina Kolbuszowa uzyskała zgodę na wycinkę kilku drzew na terenie miasta. Wśród nich jest dąb rosnący na końcu ścieżki rowerowej. Z takiego rozwiązania w 2018 roku śmiali się internauci.

"Takie rzeczy tylko w Kolbuszowej, "Kolejny drogowy bubel" - można było przeczytać dwa lata temu w internecie po zakończeniu przebudowy ul. 11 Listopada. To właśnie przy tym trakcie, w sąsiedztwie starostwa, rośnie dąb szypułkowy.

Urzędnicy z kolbuszowskiego magistratu chcieli, aby dąb, podobnie jak inne rosnące przy ulicy drzewa, został usunięty. Na to nie zgodziło się jednak starostwo. 

 


 

W dokumencie, który podpisała wówczas Monika Wójcik - Nieznalska, kierownik wydziału ochrony środowiska w starostwie, można było przeczytać, że odmówiono gminie wycinki dębu szypułkowego ze względu na jego dobry stan zdrowotny oraz jego dużą wartość przyrodniczą i krajobrazową. 

W ciągu kilku lat stan zdrowotny dębu się pogorszył. Prawdopodobnie miały na to wpływ przeprowadzone wokół niego prace związane z przebudową ul. 11 Listopada. 

- Otrzymaliśmy zgodę na wycinkę tego dębu

- mówi nam Kazimierz Kret z Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. Drzewo ma zniknąć z krajobrazu jeszcze w tym roku. 

Jak wyjaśnia kierownik Monika Wójcik - Nieznalska, taką decyzję podjęto ze względu na bardzo słaby stan zdrowotny dębu. Dwa główne konary obumarły. Liście znajdują się jedynie na 20 - 30 proc. jego korony. System korzeniowy jest odsłonięty. 

- To drzewo nie rokuje szans na przeżycie i stwarza zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego

- mówi przedstawicielka starostwa i przypomina o znajdującym się obok chodniku i ścieżce rowerowej. 

 


TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Podkarpacie. Wybuch w zakładzie. Zginął mężczyzna


 

Drzewo zniknie, ale w jego miejscu na zostać posadzony inny dąb. To warunek, jaki starostwo postawiło gminie Kolbuszowa. 

Z kolbuszowskiego krajobrazu prawdopodobnie znikną również dwa wysokie drzewa rosnące przed Miejskim Domem Kultury. Zgodę na wycinkę gmina już ma, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęto. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE