reklama
Reklama lokalna
reklama

Jak zarejestrować kury? Kto musi to zrobić?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva.com

Jak zarejestrować kury? Kto musi to zrobić? - Zdjęcie główne

Jak zarejestrować kury? Kto musi to zrobić? | foto Canva.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIHodowla zwierząt w Polsce to jeden z kluczowych elementów rolnictwa. Wiele osób posiada kury na własne potrzeby. Kiedy należy rejestrować drób? Sprawdzamy.
Reklama lokalna
reklama

W powiecie kolbuszowskim ponad 600 rolników hoduje krowy. ARiMR w Kolbuszowej przekazał, że hodują oni łącznie prawie cztery tysiące sztuk bydła. 

Mimo restrykcji związanych z ASF wielu rolników posiada także w swoich gospodarstwach świnie. Łącznie zarejestrowanych jest ich 2038 sztuk. W ARiMR w Kolbuszowej zarejestrowanych jest także ponad 400 sztuk koni, hodowanych w 114 gospodarstwach. Niszą są owce i kozy, których kolejno zarejestrowanych jest 224 i 76. Co ciekawe, w powiecie kolbuszowskim zarejestrowanych jest 105 alpak w trzech działalnościach. O tym pisaliśmy w artykule: Tyle krów, świń, koni, a nawet alpak. To hodują rolnicy w Kolbuszowej i okolicach [RAPORT]

reklama

Sporo, bo ponad 500 tysięcy sztuk drobiu, hoduje w powiecie kolbuszowskim 21 zakładów drobiarskich. Dokładnie zarejestrowanych jest 560 231 sztuk drobiu w naszym powiecie (dane na koniec września). 

Rejestracja kur. Kto musi? 

Wszyscy hodowcy, którzy zajmują się drobiem na większą skalę, muszą zarejestrować swoje stado. Jednak osoby utrzymujące drób wyłącznie na własne potrzeby, na przykład dla uzyskania jaj czy mięsa, nie są zobligowane do takiej rejestracji.

reklama

Dla hodowców, którzy utrzymują drób jedynie na własny użytek, istnieją wyraźne przepisy zwalniające ich z obowiązku rejestracji w Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej oraz Krajowej Bazie Danych ARiMR. Warto jednak śledzić prace legislacyjne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak zarejestrować kury? 

Przepisy dotyczące rejestracji drobiu wynikają z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 oraz rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/1345.

Unijne przepisy mają na celu kontrolę nad przenośnymi chorobami zwierząt i zdrowiem publicznym, jednak państwa członkowskie mogą wprowadzać wyjątki dla hodowli, które nie stwarzają istotnego zagrożenia.

Każdy rodzaj działalności dla typu „Zakład drobiu” musi posiadać numer zatwierdzenia wydawany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Natomiast podmioty, będące pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej muszą posiadać nadany Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny (WNI). Numer ten nadaje Inspekcja Weterynaryjna i o jego przyznanie należy zwrócić się do Powiatowego Lekarza Weterynarii.

reklama

Numer WNI należy podać przy zgłaszaniu w ARiMR miejsca przebywania zwierząt. Dokument, którym zakłady drobiu będą rejestrować działalność to Zgłoszenie działalności udostępnione w aplikacji IRZplus.

Zgodnie z przepisami ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt (art. 74) zakłady drobiu mogą zgłosić działalność tylko w formie elektronicznej, korzystając z aplikacji IRZplus – nie ma możliwości złożenia wniosku w formie papierowej. W celu pomocy przy rejestracji działalności można korzystać z Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz Biur Powiatowych ARiMR.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama