Reklama

Jak się okazało, pytań przy okazji podejmowanej uchwały było więcej niż odpowiedzi

Opublikowano: ndz, 17 lut 2019 07:00
Autor:

Jak się okazało, pytań przy okazji podejmowanej uchwały było więcej niż odpowiedzi - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Radni gminy Raniżów przyjęli podczas ostatniej sesji Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2019 rok.

Projekt uchwały w tej sprawie przedstawił podczas obrad Marek Margański, sekretarz gminy Raniżów. - Rada gminy podejmuje uchwałę odnośnie przyjęcia tego programu co roku - powiedział sekretarz. Jak dodał, treść nowej uchwały nie różni się od ubiegłorocznej poza jedną kwestią.  - Nie zmieniło się nic oprócz wysokości diet dla członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Raniżowie - poinformował Marek Margański. - Przewodniczący komisji otrzymywał dotychczas 210 zł. Teraz jego wynagrodzenie ma wynieść 250 zł - wyjaśnił i dodał, że zastępca przewodniczącego za swoją pracę będzie otrzymywać teraz 210 zł (wcześniej 190 zł), a członek komisji 190 zł (wcześniej 170 zł).

 

Kwoty brutto

Opinię komisji oświaty, zdrowia i spraw społecznych, w temacie przedstawionej uchwały, przedstawił jej przewodniczący Karol Ozga. - Uchwała się nie zmienia,  zmieniły się tylko kwoty wynagrodzenia dla członków komisji - powiedział. - Są to kwoty brutto, od których należy odliczyć składki - podkreślił i dodał: - Decyzja komisji na temat tej uchwały była jednogłośnie pozytywna.

 

Sześć zezwoleń

 Głos w dyskusji na temat projektu uchwały zabrał Roman Olszowy, radny z Posuch. - Chciałbym zapytać, ile w  poprzednim roku ta gminna komisja miała przeprowadzonych kontroli i jakie były efekty tych kontroli?- zapytał radny.

Odpowiedzi udzielił mu Marek Margański.  - W zeszłym roku komisja odbyła łącznie osiem posiedzeń. Ponadto przeprowadzono kontrole sześciu sklepów - powiedział sekretarz gminy. Jak dodał,  w czasie kontroli pouczono właścicieli i sprzedawców odnośnie ustawy o wychowaniu w trzeźwości. - W 2018 roku wydano sześć kontynuacji zezwoleń na sprzedaż alkoholi - zaznaczył. - Więcej na ten temat nie powiem, a jeśli byłyby jakieś zapytania w tym temacie konkretne, to pan Jan Tęcza (przewodniczący komisji - przyp. red.) musi doprecyzować informacje.

 

Uzupełnić informacje

W dyskusję włączył się również Karol Ozga, radny z Raniżowa. - Jeśli chodzi o to pytanie (pana radnego Romana Olszowego - przyp. red.), to mogę dodać tylko, że podczas posiedzenia  komisji poprosiłem pana przewodniczącego Jana Tęczę, aby przygotować takie kompleksowe zestawienie dotyczące nie tylko tego, ile komisja odbyła posiedzeń i ile kontroli przeprowadziła, ale także odnośnie wydatkowania środków - stwierdził radny Ozga. - Pan Tęcza zapewnił, że takie zestawienie zostanie przygotowane gdzieś pod koniec lutego, więc komisja oświaty najprawdopodobniej zajęłaby się nim w marcu - powiedział. - Wiemy też, że takie sprawozdanie będzie omawiane przez komisję rewizyjną, która będzie miała większe pole do manewru i będzie mogła to zweryfikować pod kątem faktur, więc bardziej szczegółowo - dodał.

 Do wypowiedzi Karola Ozgi odniósł się Jan Puzio. - Prosiłem pana przewodniczącego, żeby uczestniczył w dzisiejszej sesji i nie wiem, dlaczego go nie ma - stwierdził przewodniczący rady gminy.

 

Jaka to pomoc?

Głos zabrał również Jan Adamczyk, sołtys Mazurów. - Interesowałoby nas, ile dokładnie pieniędzy (z koncesji - przyp. red.) ma do dyspozycji ta gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych  i jak komisja te pieniądze dzieli - powiedział.

Karol Ozga, radny z Raniżowa, zapewnił sołtysa Adamczyka, że rozmowa na temat sprawozdania z działalności komisji zajmującej się walką z alkoholizmem odbędzie się również na komisji rewizyjnej. - Myślę, że ostatecznie pan przewodniczący komisji zostanie zaproszony na sesję i będzie odpowiadał na pytania panów radnych i sołtysów - zasugerował radny Ozga. - Jak będzie przygotowane szczegółowe zestawienie pod koniec lutego, to uważam, że nie będzie przeszkód, żeby na sesji w marcu przewodniczący przedstawił sprawozdanie tej komisji - dodał.

Swoje zdanie przedstawił również Kazimierz Mikołajczyk, radny i sołtys Staniszewskiego. - Ważne jest, jakie to były pieniądze i gdzie poszły, ale ważniejsze w tym wszystkim jest to, ile pomocy psychologicznej i prawnej  zostało udzielone rodzinom - powiedział samorządowiec. -

Chciałbym wiedzieć, jaki był skutek tej pomocy, bo pieniądze są i ich nie ma, przychodzą i rozchodzą się, to rzecz normalna - stwierdził.

W sprawie projektu uchwały nikt więcej nie zabrał głosu. Za jego przyjęciem zagłosowało 12 radnych. Przeciw uchwale głosowali Mariusz Kołodziej i Roman Olszowy. Od głosu wstrzymał się natomiast Andrzej Sondej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.