Reklama

Jak rodzić to tylko w...

Opublikowano:
Autor:

Jak rodzić to tylko w... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Rzeszów, Nowa Dęba a może Mielec? - sprawdzamy, gdzie od początku tego roku przychodzą na świat mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego.

Po kilkudziesięciu latach działalności oddział położniczy w Kolbuszowej został zamknięty 1 stycznia tego roku. Taką decyzję radni powiatowi podjęli jeszcze w lutym 2016 roku. Pacjentki, które planowały poród w Kolbuszowej musiały więc podjąć decyzję o tym, w jakim mieście ich dziecko ma przyjść na świat. Po pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku widać już, które lecznicze cieszą się największym zainteresowaniem ciężarnych. 

Słabo wypada Mielec 
Z danych przesłanym przez Urzędu Stanu Cywilnego w sześciu gminach wynika, że to Rzeszów jest głównym kierunkiem przyszłych mam.  W styczniu i lutym tego roku na świat przyszło 105 nowych mieszkańców naszego powiatu. Aż 78 z nich urodziło się właśnie w Rzeszowie. Przyszłe mamy wybierały również szpital w Nowej Dębie jako miejsce przyjścia na świat ich potomka (15 porodów). Co ciekawe, najsłabiej w tym zestawieniu wypada Mielec - lecznica miała być planem "B" na wypadek zamknięcia oddziału w Kolbuszowej. W ciągu minionych dwóch miesięcy na świat przyszło tam siedmioro nowych mieszkańców powiatu kolbuszowskiego. 

Tam, gdzie najbliżej 
Jak zaznacza lek. med. Monika Gołębiowska, szefowa kolbuszowskich ratowników medycznych, po zamknięciu kolbuszowskiej porodówki nie wzrosła liczba wyjazdów do rodzących kobiet. - Jest tak jak było, gdy oddział istniał. Mamy takie wezwania raz na miesiąc lub rzadziej - mówi i dodaje, że w przypadku gdy pacjentka jest wieziona do porodu, wówczas wybierany jest szpital, do którego można najszybciej karetka dojechać. - Jedziemy po prostu tam, gdzie mamy najbliżej. Jeżeli natomiast zachodzą przesłanki medyczne, to wieziemy przyszłą mamę do placówki o wyższym stopniu referencyjności, czyli do szpitala przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie - wyjaśnia nasza rozmówczyni. 

Więcej w 12 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE