6 stycznia zwyczajowo na drzwiach katolickich domów piszemy kredą C†M†B lub K†M†B z datą bieżącego roku. Obie formy są poprawne.
Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), a według św. Augustyna Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Wielu uważa, że jest to skrót imion trzech Mędrców - Kacper, Melchior i Baltazar, przekazanych przez średniowieczną legendę.
6 stycznia wyznacza też początek karnawału, który trwa aż do wtorku przed Środą Popielcową. 6 stycznia (środa), to dzień wolny od pracy. Nie było to jednak regułą, 6 stycznia był dniem wolnym w czasach powojennych, aż do 1960 roku, kiedy przepis ten został zniesiony ustawą Sejmu PRL. Prace nad przywróceniem dnia wolnego rozpoczęto na nowo w 2010 roku, przy okazji nowelizacji Kodeksu Pracy. Od 2011 roku święto Trzech Króli znów jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
W święto Trzech Króli na ulicach miast polski pojawiały się barwne korowody. W powiecie kolbuszowskim Orszak Trzech Króli przechodził przez ulice Majdanu Królewskiego i przez wieś Kopcie. W tym roku, ze względu na epidemię, w żadnej z miejscowości nie będzie Orszaku Trzech Króli.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.