Reklama

Jak oznaczyć drzwi? C+M+B czy K+M+B?

Opublikowano: śr, 6 sty 2021 06:00
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Jak oznaczyć drzwi? C+M+B czy K+M+B? - Zdjęcie główne

foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Dzisiaj (6 stycznia) obchodzimy święto Trzech Króli.

6 stycznia zwyczajowo na drzwiach katolickich domów piszemy kredą C†M†B lub K†M†B z datą bieżącego roku. Obie formy są poprawne.

Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), a według św. Augustyna Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Wielu uważa, że jest to skrót imion trzech Mędrców - Kacper, Melchior i Baltazar, przekazanych przez średniowieczną legendę. 

6 stycznia wyznacza też początek karnawału, który trwa aż do wtorku przed Środą Popielcową. 6 stycznia (środa), to dzień wolny od pracy. Nie było to jednak regułą, 6 stycznia był dniem wolnym w czasach powojennych, aż do 1960 roku, kiedy przepis ten został zniesiony ustawą Sejmu PRL. Prace nad przywróceniem dnia wolnego rozpoczęto na nowo w 2010 roku, przy okazji nowelizacji Kodeksu Pracy. Od 2011 roku święto Trzech Króli znów jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

W święto Trzech Króli na ulicach miast polski pojawiały się barwne korowody. W powiecie kolbuszowskim Orszak Trzech Króli przechodził przez ulice Majdanu Królewskiego i przez wieś Kopcie. W tym roku, ze względu na epidemię, w żadnej z miejscowości nie będzie Orszaku Trzech Króli. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.