Reklama

Ile petycji w 2022 roku napisali mieszkańcy gminy i miasta Kolbuszowa do samorządowców?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Anna Pocałuń

Ile petycji w 2022 roku napisali mieszkańcy gminy i miasta Kolbuszowa do samorządowców? - Zdjęcie główne

Mieszkańcy gminy Kolbuszowa wyrażają swoje zdanie w petycjach. | foto Anna Pocałuń

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Piszą, bo chcą zmian albo pomocy od urzędników i samorządu. Sprawdzamy ile petycji mieszkańcy miasta i gminy złożyli w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej.

Petycja to inaczej mówiąc prośba lub żądanie, skierowane pod adresem organu władzy publicznej. W gminie Kolbuszowa petycje najczęściej skierowane są do Jan Zuby, burmistrza Kolbuszowej. Zdarzą się też takie pisma, gdzie adresatem jest Krzysztof Wójcicki, przewodniczący Rady Miejskiej w Kolbuszowej. 

Prośby i uwagi mieszkańców na piśmie

Pod napisaną i złożoną do magistratu petycją widnieje podpis jej autora. Chociaż nie jest to regułą. Zdarza się, że podpisanych jest kilku lub grupa mieszkańców. Petycje przesyłane są również drogą mailową.

Czy takie petycje są rozpatrywane przez samorząd gminy Kolbuszowa? O tym rozmawialiśmy z Markiem Gilem, zastępcą burmistrza, kiedy to do Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej trafiła pocztą elektroniczną petycja o przeprowadzeniu kontroli posesji pod kątem nielegalnych przyłączeń do przydrożnych kanalizacji. 


W rozmowie z Korso Marek Gil, wyjaśnił, że nadesłany mail podpisany imieniem i nazwiskiem mieszkańca gminy Kolbuszowa będzie potraktowany jak oficjalny wniosek. 
Kiedy do magistratu trafiają anonimowe wnioski i petycje od mieszkańców są rozpatrywane, o ile są one słuszne i uzasadnione. - W tym przypadku mamy podpis, czyli uruchamiamy normalną procedurę - podkreślał burmistrz. Oznaczało to, że stosowny referat i straż miejska przyjrzą się sprawie. Tak też się stało, zostały podjęte działania wynikające z prawa. 

O tym pisali 

Sprawdzamy ile petycji wpłynęło do kolbuszowskiego urzędu. Na stronie internetowej zamieszczone jest cztery petycje. Nadawcą pierwszej z nich są mieszkańcy Widełki. Apelowali oni do Krzysztofa Wilka, przewodniczącego Rady Miejskiej w Kolbuszowej o remont nawierzchni ul. Pańskiej w stronę torów. 
Skarga została przekazana do rozpatrzenia przez komisję skarg, wniosków i petycji. Ostatecznie rada miejska uznała petycję mieszkańców Widełki za zasadną. 

Druga z petycji, która wpłynęła do magistratu, została również skierowana na ręce Krzysztofa Wilka, przewodniczącego prezydium Rady Miejskiej w Kolbuszowej. 
Autorem petycji byli mieszkańcy ulic Zielonej, Ogrodowej, Lipowej, Różanej i Wiśniowej. Żalili się oni na trudną sytuację komunikacyjną na ul. Zielonej. Prosili samorząd między innymi o nowe znaki drogowe, które usprawniłyby  ruch samochodów we wspomnianym rejonie szczególnie w dni targowe. Ostatecznie prośbę mieszkańców poparli członkowie Rady Miejskiej w Kolbuszowej. 

Trzecią petycję wójt gminy Solina. Tamtejszy włodarz prosił o poparcie starań gminy Soliny dotyczących zakresu oczyszczania dorzeczy Jeziora Solińskiego i Myczkowieckiego. Pismo to zostało skierowane do komisji skarg, wniosków i petycji. 
Ostatecznie uchwałą rady miejskiej udzielono poparcia dla gminy Solina. 

Ostatnia z nadesłanych petycji to wniosek mieszkańców o utworzenie parku dla psów w Kolbuszowej. Przypomnijmy, że na takie miejsce wytypowali plac między basenem Fregata a ulicą Jana Pawła II w Kolbuszowej. Tą sprawą zajmuje się komisja skarg, wniosków i petycji. 

Petycja, co w niej?

Co powinna zawierać petycja? Oznaczenie podmiotu wnoszącego petycję. Jeżeli podmiotem wnoszącym petycję jest grupa mieszkańców, w petycji należy wskazać osobę reprezentującą. 
W piśmie powinna znaleźć się miejsce zamieszkania albo siedziby podmiotu wnoszącego petycje oraz adresu do korespondencji. Należy napisać do kogo kierowana jest petycja, a przede wszystkim jasne uargumentowanie i uzasadnienie swojej sprawy. 

Petycja, która wpłynęła do przewodniczącego rady, zostaje skierowana do rozpatrzenia. Publikowana jest również na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. 

Jeżeli rada miejska uzna, że przedmiot petycji nie mieści się w jej kompetencji, przekazuje ją właściwemu organowi informując o tym autora petycji. Rada Miejska zawiadamia podmiot wnoszący petycję o sposobie jej załatwienia wraz z uzasadnieniem w formie pisemnej albo za pomocą  komunikacji elektronicznej. Raz w roku do 30 czerwca na stronie internetowej urzędu miejskiego zamieszcza się zbiorczą informację o petycjach, które zostały rozpatrzone przez radnych w roku poprzednim.

- Petycja powinna być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia jej złożenia - czytamy na stronie kolbuszowskiego magistratu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy