Grypa oraz przypadki RSV to najczęściej rozpoznawane infekcje górnych dróg oddechowych. Lekarze alarmują o szybkim wzroście liczby zakażonych pacjentów w całej Polsce. To zjawisko jest zauważalne w ośrodkach zdrowia na terenie całego kraju.
Przypadki w powiecie
O sytuację związaną z grypą i liczbę zachorowań pytamy Barbarę Dudzińską, dyrektor kolbuszowskiego sanepidu. Ta w rozmowie z nami przekazała, że w styczniu 2025 roku testem potwierdzono aż 188 przypadków zachorowań na grypę wśród dzieci i dorosłych. To znaczny wzrost.Szefowa sanepidu zaznacza, że liczba ta może być znacznie większa, ponieważ powyższe przypadki potwierdzone są testami. Co za tym idzie grypę może mieć dużo więcej mieszkańców.
Zmiana raportowania
Szefowa Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kolbuszowej zauważa, że zmienił się sposób raportowania zachorowań. Teraz, w przeciwieństwie do lat ubiegłych, lekarze nie mają obowiązku zgłaszania grypy rozpoznanej na podstawie samych objawów. Obecnie sanepid informowany jest wyłącznie o pozytywnych wynikach testu na grypę i te dane wliczane są do statystyk, co w efekcie nie daje rzeczywistego obrazu zachorowań.
Ważna jest higiena
Większość wirusów i bakterii przenosi się drogą kropelkową, chociażby gdy ktoś zarażony kicha, kaszle lub nawet mówi. Aby uniknąć poważnych skutków zachorowań, ważne jest, aby dbać o swój system odpornościowy, który jest kluczowy w walce z wirusami. Ważne jest również przestrzeganie podstawowych zasad higieny, takich jak regularne mycie rąk, wietrzenie pokoi i korzystanie z chusteczek higienicznych, co pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów.Sanepid oraz lekarze podkreślają, że mimo środków ostrożności najbardziej skuteczną formą ochrony przed chorobami są szczepionki. Można się szczepić w dowolnym momencie sezonu infekcyjnego, niezależnie czy wcześniej chorowaliśmy na grypę, czy nie.
Szczegóły szczepienia
Szczepienia przeciw grypie w sezonie 2024/2025 będą wykonywane przy użyciu szczepionek inaktywowanych, podawanych we wstrzyknięciu. W zależności od grupy wiekowej i sytuacji zdrowotnej pacjentów szczepienia mogą być refundowane w całości lub częściowo.Szczepienia w 100 procentach refundowane przysługują dzieciom od 6. miesiąca życia do ukończenia 18 lat, osobom powyżej 65. roku życia, oraz kobietom w ciąży i połogu.
Osoby, które mogą skorzystać z częściowej refundacji szczepionki, to dorośli w wieku od 18 do 64 lat, osoby w wieku 60+ w przypadku szczepionki wysokodawkowej.
Szczepienia będą wykonywane zarówno w podmiotach leczniczych (dla dzieci i dorosłych), jak i w aptekach (dla dorosłych). Przed podaniem szczepionki wymagane jest badanie kwalifikacyjne.
Kto może przeprowadzić badanie kwalifikacyjne? W przypadku dzieci – tylko lekarz, w przypadku dorosłych – lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta, ratownik medyczny, higienistka szkolna, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny.
Przed wykonaniem szczepienia konieczna jest recepta. Każde szczepienie powinno być odnotowane w Elektronicznej Karcie Szczepień.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.