Reklama

Grupa radnych złożyła do wojewody wniosek o unieważnienie uchwały w sprawie wyboru przewodniczącego rady gminy

Opublikowano:
Autor:

Grupa radnych złożyła do wojewody wniosek o unieważnienie uchwały w sprawie wyboru przewodniczącego rady gminy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Pismo, którego autorem jest siedmioro radnych, wpłynęło do wojewody podkarpackiego w czwartek, 29 listopada. Autorzy wniosku zwrócili się w nim o wszczęcie postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Rady Gminy Raniżów w sprawie wyboru jej przewodniczącego.

Radni zarzucili uchwale, która została przyjęta na pierwszej sesji nowej kadencji - 19 listopada, sprzeczność z prawem w postaci naruszenia art. 25 a ustawy o samorządzie gminnym.

- W wyniku głosowania tajnego, w którym brało udział 15 radnych, za kandydaturą radnego Jana Puzio na przewodniczącego Rady Gminy Raniżów było 8 głosów, przeciwko kandydaturze 7 głosów, nieważnych głosów 0. Udział w głosowaniu brał także kandydujący na przewodniczącego Rady Gminy Raniżów - radny Jan Puzio. Uważamy, że radny, wyrażając wolę kandydowania na przewodniczącego Rady Gminy w Raniżowie, na podstawie art. 25 a o samorządzie gminnym, nie powinien brać udziału w głosowaniu ze względu na jego interes prawny - uzasadnili autorzy pisma.

Wnioskodawcy powołali się między innymi na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Należy zauważyć, że jeżeli w głosowaniu na przewodniczącego rady gminy brała udział osoba nieuprawniona, a z wyniku tego tajnego głosowania wynika, że o wyborze przeważał tylko jeden głos, to jest to istotne naruszenie prawa, ponieważ przesądziło o wyborze Przewodniczącego Rady Gminy Raniżów - wyjaśnili.

 

Rozgoryczenie niektórych

O komentarz w sprawie  poprosiliśmy Jana Puzio, którego pismo bezpośrednio dotyczy. - Jestem przekonany, że wybór, który został dokonany przez radę gminy, jest zgodny z prawem. Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości, gdyż w taki sam sposób wybór odbywał się w innych gminach, powiatach czy województwach. Tam nikt tego nie kwestionuje, a przecież prawo w całej Polsce jest takie samo - powiedział szef raniżowskiej rady. 

- Nie wiem, po co wywołano tak bezsensowny spór, chociaż rozumiem oczywiście rozgoryczonie tych, którzy kogo innego widzieli jako przewodniczącego rady - stwierdził i dodał: - Martwi i niepokoi mnie co innego, że niektórzy radni nową kadencję zaczynają od niepotrzebnych awantur i kłótni. Spór jest oczywiście częścią demokracji, ale dyskutujmy o sprawach istotnych dla mieszkańców naszej gminy. W przyszłym roku grozi mieszkańcom naszej gminy ogromna podwyżka opłat za wywóz śmieci i to jest realny problem, którym musimy się zajmować. 

Czekamy na odpowiedź

Jakie działania podejmie wojewoda podkarpacki, do którego trafiło pismo? Z takim pytaniem zwróciliśmy się do Małgorzaty Waksmundzkiej-Szarek, rzecznik prasowej wojewody. - Przedmiotowa uchwała zostanie zbadana  pod względem zgodności z prawem zgodnie z art. 85 ustawy o samorządzie gminnym i ewentualnie  w przypadku stwierdzenia naruszenia prawa zostanie wszczęta procedura wskazana w art. 91 ustawy o samorządzie gminnym (dotycząca stwierdzenia nieważności uchwały - wyjaśniła rzeczniczka wojewody podkarpackiego. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE