Reklama

Grób do rezerwacji. Zmiany na cmentarzach komunalnych w gminie Majdan Królewski

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Grób do rezerwacji. Zmiany na cmentarzach komunalnych w gminie Majdan Królewski - Zdjęcie główne

Mieszkańcy będą mogli wykupić użytkowanie grobu na kolejne 20 lat. Umożliwi to nowy zapis w uchwale. Czy każdy grób będzie się kwalifikował? Sprawdzamy. | foto Canva

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od teraz mieszkańcy gminy Majdan Królewski, za stosowną opłatą, będą mogli przedłużyć użytkowanie grobu na cmentarzu komunalnym na kolejne 20 lat. Ile będą wynosić stawki?

Na ostatniej sesji Rady Gminy Majdan Królewski (15 czerwca) radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę w sprawie pochówku zwłok na cmentarzach komunalnych. Same opłaty nie ulegną zmianie. W uchwale pojawił się natomiast zapis o przedłużenie użytkowania grobu na okres dalszych 20 lat. O czym ten zapis dokładnie mówi? 

Spełnić wymóg

Temat poruszyła w przeddzień sesji podczas ostatniego posiedzenia komisji Janina Wójtowicz, prawa ręka wójta gminy Majdan Królewski. Jak mówiła, Urząd Stanu Cywilnego, który zajmuje się cmentarzami komunalnymi na terenie gminy, wystąpił z propozycją, aby dodać nowy zapis w uchwale. Chodzi o przedłużenie użytkowania grobu na okres dalszych 20 lat za stosowną opłatą. Wcześniej bowiem takiego zapisu w ogóle nie było.

Gmina, chcąc spełnić wymóg ustawowy, postanowiła wprowadzić stosowne zmiany w uchwale. Jak mówi art. 7 ustawy o cmentarzach, grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem 20 lat. Po upływie tego czasu ponowne jego użycie nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi swoje zastrzeżenie i uiści opłatę przewidzianą za pochowanie zwłok. Wspomniane zastrzeżenie ma skutek na dalszych 20 lat i może zostać odnowione.

Ma to być również ukłon w stronę mieszkańców, którzy mogą chcieć przedłużyć użytkowanie grobów na kolejne lata. Wcześniej, przez brak konkretnego zapisu w uchwale, takiej możliwości nie mieli.

Zapewnić sobie miejsce

Jak powiedziała w rozmowie z nami Janina Wójtowicz, dopiero cmentarz komunalny w Komorowie osiągnął wiek przewyższający 20 lat. Drugi znajduje się w Hucie Komorowskiej i jest nieco młodszy. Jak wspomniała, rocznie będzie to kilka nagrobków, których użytkowanie będą mogli przedłużyć zainteresowani mieszkańcy. - Jeśli mieszkańcy za swój grób zapłacą, to mają to miejsce zapewnione na kolejne 20 lat - zapewniała podczas ostatniego spotkania komisji zastępca wójta.

Będzie to również pewien zastrzyk pieniędzy dla samorządu, który opłaca ze swoich środków cmentarze komunalne na terenie gminy. Jak bowiem mówiła Janina Wójtowicz, roczne utrzymanie cmentarza sporo kosztuje.

Warto zaznaczyć, że uchwała dotyczy jedynie grobów kopanych, na których stoi nagrobek. Nie ma ona zastosowania natomiast do dużych grobowców murowanych (gdzie pochowanych jest jest więcej niż jedna osoba) oraz urn z prochami.

Opłaty na cmentarzach komunalnych

Za miejsce na nekropolii:

  • Grób pojedynczy lub podwójny w pionie - 150 zł
  • Grób mały - dzieci do 6 lat - 37 zł
  • Grób urnowy - 93 zł
  • Grób rodzinny dwumiejscowy na jednym poziomie - 250 zł
 

Za przedłużenie użytkowania grobu na okres 20 lat:

  • Grób murowany i ziemny pojedynczy - 150 zł
  • Grób ziemny mały - dzieci do 6 lat - 93 zł
  • Grób ziemny podwójny na jednym poziomie - 250 zł
 

Za pochówek:

  • Do grobu ziemnego lub murowanego - 300 zł
  • Do grobu ziemnego dziecka do lat 6 - 93 zł
  • Do istniejącego grobu - 160 zł
 

Do powyższych opłat doliczany jest podatek od towarów i usług według obowiązującej stawki tego podatku.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy