Reklama

Gminy rozdają sprzęt dla dzieci

Opublikowano: sob, 25 kwi 2020 12:30
Autor:

Gminy rozdają sprzęt dla dzieci  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Każda gmina z powiatu kolbuszowskiego otrzymała po kilkadziesiąt tysięcy złotych na komputery dla uczniów na czas nauki zdalnej. Jak się okazuje, jest to kropla w morzu potrzeb, ponieważ każda ze szkół za te pieniądze zakupić może zaledwie kilka urządzeń.

Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa związaną z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, spowodowanym zakażeniami koronawirusem. Zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych. Uczniowie zamiast w szkolnych ławach zasiadają przed monitorami komputerów. Niestety wielu z nich nie posiada dostępu do internetu lub sprzętu, na którym mogłoby realizować podstawy programowe.

Po kilka dla szkół

Gmina Niwiska otrzymała około 60 tys. zł dofinansowania na zakup laptopów. Jak informuje Jolanta Marut, sekretarz gminy Niwiska, urząd zakupił 20 komputerów. Otrzymają je SP Siedlanka - 5 komputerów, SP Niwiska - 6, SP Hucina, Hucisko i Przyłęk po trzy sztuki. Jak mówi sekretarz, rodzice powinni zgłaszać się do placówek, do których uczęszcza ich dziecko w celu wypożyczenia komputera. Jak podkreśla nasza rozmówczyni, sprzętu jest bardzo mało, a gmina brała pod uwagę tych uczniów, którzy nie mają żadnego odpowiedniego sprzętu do nauki zdalnej lub są to rodziny wielodzietne. 

 O sytuację w gminie Cmolas dopytywała Bernadeta Wolak-Posłuszny, radna wsi. Prosiła ona cmolaski urząd o informację, m.in. o jaką kwotę refundacji wnioskuje gmina, oraz jak gmina rozdysponuje sprzęt. - Wnioskujemy o kwotę w wysokości 59 976 zł - informuje Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas. - Zakupiony sprzęt komputerowy rozdysponowany zostanie do szkół w Cmolasie, Trzęsówce, Ostrowach Tuszowskich, Porębach Dymarskich, Hadykówce oraz Jagodniku i Ostrowach Baranowskich proporcjonalnie do liczby uczniów uczęszczających do danej szkoły. Jak podkreśla włodarz, komputerów będzie niewiele, a niektóre szkoły możliwe, że dostaną jeden komputer.

Dają swój sprzęt

Jak wygląda sytuacja w gminie Majdan Królewski. Komputery trafią do sześciu szkół, do Komorowa trzy laptopy, do Majdanu Królewskiego osiem, do Woli Rusinowskiej, Krzątki, Huty Komorowskiej po trzy sztuki, natomiast do Klatek cztery komputery. 

Janina Wójtowicz, zastępcą wójta gminy Majdan Królewski, poinformowała, że dyrektorzy poszczególnych placówek składali zapotrzebowanie na sprzęt. Jak podkreśla nasza rozmówczyni, niektóre szkoły mają tak dobre wyposażenie w pracowniach informatycznych, że dyrektorzy, jeżeli uznają to za konieczność, też mogą pożyczyć komputery dla uczniów na czas nauki zdalnej. 

Jak mówi Małgorzata Szczęch, dyrektor Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół w Dzikowcu, gmina otrzymała pieniądze na zakup 23 komputerów. Zostaną one rozdysponowane do placówek, które przekażą je potrzebującym uczniom. Jak podkreśla dyrektor, dzikowiecki urząd w zeszłym roku zakupił 142  komputery do pięciu prowadzonych przez siebie szkół. Nasza rozmówczyni mówi, że zanim ten program ruszył, gmina użyczała już laptopy dla potrzebujących uczniów. Jak dodaje szefowa ZOE-AS, urząd jest otwarty i jak najbardziej zachęca rodziców do wypożyczania sprzętu. Szczegóły można uzyskać, dzwoniąc do Urzędu Gminy Dzikowiec, pod nr. tel: 17 227 45 08. W tej sprawie dyrektor Małgorzata Szczęch udziela niezbędnych informacji.

Jak informuje Monika Woś, kierownik Zespołu Oświatowego Gminy Raniżów, komputery dotarły do urzędu w Raniżowie w piątek, 17 kwietnia. Po sprawdzeniu ich przez informatyka zostaną one przekazane do poszczególnych placówek oświatowych w raniżowskiej gminie. Rodzice powinni zgłaszać się po nie do dyrektorów szkół. Jak wiadomo, sprzętu nie wystarczy dla wszystkich. Monika Woś podkreśla jednak, że szkoły pożyczają laptopy, które są na wyposażeniu placówek, aby pomóc najbardziej potrzebującym wielodzietnym rodzinom.

Do średnich i nauczycieli

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej również otrzymało pieniądze na zakup laptopów dla szkół średnich, prowadzonych przez powiat. Stanisław Stec, sekretarz powiatu, poinformował, że starostwo zamieściło zapytanie ofertowe na swojej stronie. Jak mówi sekretarz Stec, powiat chce zakupić 25 komputerów - 23 dla uczniów, dwa dla nauczycieli. Na chwilę nie wiadomo, ile sprzętu trafi do poszczególnych placówek. Wiadomo jedynie, że trafią one do ZST Kolbuszowa, kolbuszowskiej liceum i ZSA-E w Weryni. Termin składania ofert mija 23 kwietnia, więc na koniec kwietnia lub początek maja laptopy powinny trafić do uczniów. W późniejszym czasie będą one wyposażeniem szkoły.

 Gmina Kolbuszowa również chce pomóc uczniom w czasie nauki zdanej. Zakupiła ona z własnych pieniędzy 65 laptopów na kwotę ponad 79 tys. zł. Laptopy zostały przekazane do dziesięciu szkół podstawowych z terenu gminy oraz do Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej. 

Sprzętem zostanie wspartych 15 nauczycieli oraz około 50 uczniów podczas realizacji kształcenia zdalnego. Gmina złożyła już wniosek o zwrot powyższej kwoty w ramach programu Ministerstwa Cyfryzacji "Zdalna Szkoła". Jak informuje Ireneusz Kogut, inspektor do spraw oświaty w Gminie Kolbuszowa, laptopy trafiły do szkół, a uczniowie już zaczynają na nich "działać". Podobnie jak w innych gminach, szkoły użyczają również sprzętu, który mają w swoich pracowniach. Jeżeli chodzi o laptopy dla nauczycieli, to jeżeli pedagodzy nie wyrażą pilnej potrzeby posiadania sprzętu, wówczas dostaną je uczniowie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE