reklama

Gminy dadzą dotacje na przydomowe oczyszczalnie ścieków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Gminy dadzą dotacje na przydomowe oczyszczalnie ścieków - Zdjęcie główne

Gminy dadzą dotacje na przydomowe oczyszczalnie ścieków | foto pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ministerstwo Finansów obiecuje wsparcie finansowe inwestycji wodno-kanalizacyjnych. Gminy mają dostać dodatkowe pieniądze na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Skorzystają na tym mieszkańcy.
reklama

W lutym tego roku uchwalono ustawę, która zapewnia wsparcie finansowe inwestycji wodno-kanalizacyjnych dla gmin. Dodatkowe pieniądze będą przeznaczone w dużej mierze na usuwanie i oczyszczanie ścieków. Dzięki temu samorządy będą w stanie zaproponować mieszkańcom gmin budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. 

Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego rozszerza katalog inwestycji w przypadku uzyskania wsparcia z budżetu państwa. 

- W przypadku otrzymania wsparcia inwestycji kanalizacyjnych, gminy będą mogły zrealizować także inwestycje w zakresie usuwania i oczyszczania ścieków. Ponadto będą mogły dofinansować budowę przydomowych oczyszczalni ścieków

– powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Skąd gminy mają pieniądze?

Zmiany wprowadzono ustawą z 24 lutego 2022 r. o zmianie ustawy o Agencji restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz niektórych innych ustaw. Do ustawy dodano możliwość dofinansowywania przydomowych oczyszczalni ścieków.

Mówiąc najprościej, samorządy terytorialne dostały upoważnienie do tego, żeby w ramach dotacji otrzymywanej z budżetu centralnego przeznaczyć pieniądze na wsparcie mieszkańców, którzy chcieliby stworzyć przydomową oczyszczalnię ścieków. 

Do tej pory pieniądze na przydomowe oczyszczalnie ścieków pochodziły przede wszystkim ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednym z programów przewidzianych na lata 2019-2023 jest „Ogólnopolski program gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych”. Budżet przedsięwzięcia to 200 mln złotych. Samorządy aplikują o pieniądze na realizację zdań związanych z zaopatrzeniem w wodę, a także odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków.

Dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni

Podstawą do uzyskania dofinansowania od gminy jest zbudowanie oczyszczalnie w zgodzie z obowiązującymi przepisami. To od konkretnej gminy zależy, który element inwestycji uzyska dofinansowanie. Może to być np. dofinansowanie do sporządzenia dokumentacji, uzyskania pozwoleń albo też zakup określonych podzespołów. Gmina może zdecydować, że dofinansowaniem obejmie np. prace budowlane. 

Przydomowe oczyszczalnie ścieków powstają w gminach, w których nie da się podłączyć kanalizacji sanitarnej. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama