Uroczystości rozpoczną się w niedzielę (20 sierpnia) od uroczystej mszy świętej, odprawianej w kościele pw. św. Marka, znajdującym się w malowniczym skansenie w Kolbuszowej.
W muzeum kultury ludowej, rolnicy i producenci z całej gminy, zgromadzą się z rodzinami, aby w modlitwie podziękować za tegoroczne plony oraz prosić o błogosławieństwo i urodzaj na kolejne lata. Księża, ubrani w barwne ornaty, poprowadzą ceremonię, składając błogosławieństwo nad wieńcami i chlebem, symbolizującym owocną ziemię i hojność natury.
Następnie przyjdzie czas na prezentacje wieńców przygotowanych przez poszczególne sołectwa z gminy Kolbuszowa. To ważny moment, kiedy to każda miejscowość może zaprezentować swoją unikalną kreatywność, umiejętności plastyczne i ukazanie swojego charakterystycznego stylu. Wieńce, zdobione kolorowymi kwiatami, kłosami zbóż i innymi naturalnymi elementami, są wspaniałym wyrazem wdzięczności za tegoroczne plony i okazją do wyrażenia lokalnej tożsamości.
- Już dzisiaj serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania Gminnych Dożynek w Kolbuszowej. Tegorocznymi gospodarzami dożynek będzie sołectwo Bukowiec
- mówi w rozmowie z Korso Wiesław Sitko, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej. Po części oficjalnej i występach zespół muzyczny zaprosi wszystkich do wspólnej zabawy tanecznej.
Gminne dożynki w Kolbuszowej to czas, kiedy społeczność może razem świętować i docenić trud rolników, którzy swoją ciężką pracą przyczyniają się do dobrobytu i bogactwa tego urokliwego miejsca. To wyjątkowa okazja, by zacieśnić więzi między mieszkańcami, wzmocnić lokalną wspólnotę i uczcić piękno przyrody oraz wartość pracy rolnej.
ZOBACZ relację z dożynek 2023 w Kolbuszowej: Gminne święto plonów na stadionie miejskim w upalną niedzielę [ZDJĘCIA - WIDEO]
Komentarze (0)