Biesiada wakacyjna odbyła się na placu targowym w Majdanie Królewskim. Na najmłodszych czekały liczne atrakcje (zjeżdżalnie, konkursy, koniki, wata cukrowa). W programie także wystawa militarna i występy lokalnych, młodych artystów. Na scenie do tańca zaprosił także zespół "Basia".
- Myślę, że wszyscy będziemy się dobrze bawić. Wystąpi nasza młodzież oazowa. Można klaskać, można nucić. Mam nadzieję, że wszyscy znajdziemy coś dla siebie i przyjemnie spędzimy to dzisiejsze popołudnie. Zapraszamy do wspólnej zabawy
- mówiła na wstępie przedstawicielka majdańskiego Koła Gospodyń Wiejskich.
Miejscowa społeczność słynie z gościnności i życzliwości wobec przyjezdnych, a tradycje i folklor wsi stanowią ważny element lokalnej kultury. Goście mogli tego dnia spróbować słodkości i potraw przygotowanych przez gospodynie z KGW.
___
Geneza Majdanu Królewskiego sięga końca XVII wieku, kiedy to wójtowie z sąsiedniego Komorowa oraz leśniczowie z tamtejszego królewskiego leśnictwa założyli obok istniejącej już huty szkła, miejscowość zwaną "Potażnią alias Maydan". Z biegiem czasu wieś Majdan rozwijała się wokół huty, a zamieszkiwali ją jej pracownicy (wówczas 59 mieszkańców).
Na przełomie XVIII wieku, Majdan otrzymał prawa miejskie. Choć brak jest zachowanych aktów założycielskich lub wiarygodnych źródeł pisanych, które wskazywałyby na osobę odpowiedzialną za jego nadanie, przypuszcza się, że nie był to August III Sas, jak sugerują niektórzy, ale raczej Stanisław Poniatowski.
Jako kwitnący ośrodek handlowy, przyciągał tygodniowe targowiska, przyciągając tłumy ludzi z odległych okolic, których obszerny rynek nie był w stanie pomieścić. W 1857 roku pobliska Kolbuszowa, od dawna posiadająca status miasta, została wyniesiona do rangi stolicy powiatu.
Powiat ten obejmował trzy miasta: Kolbuszową, Sokołów Małopolski oraz Majdan, który w tym okresie otrzymał przydomek "kolbuszowski", który przetrwał aż do 1938 roku. Wtedy to Sejm Rzeczypospolitej zmienił nazwę na "Królewski", argumentując tę decyzję "historycznym pochodzeniem".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.