Dopytujemy w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej, co ze zmianą lokalizacji przejścia dla pieszych w pobliżu skrzyżowania ulic. Jana Pawła II i Obrońców Pokoju. Okazuje się, że najpierw gminna komisja chciała przenieść przejście, teraz zmieniła zdanie.
Dwa lata dyskusji
Co z zebrą na ulicy Jana Pawła II w pobliżu skrzyżowania z ulicą Obrońców Pokoju? W grudniu 2020 roku radny Dorian Pik złożył interpelację w tej sprawie, argumentując, że usytuowanie przejścia dla pieszych w bliskim sąsiedztwie skrzyżowania stwarza duże zagrożenie dla pieszych użytkowników drogi.Kwestię tę kontynuował również Michał Karkut, który zaapelował o przygotowanie harmonogramu prac dotyczących przeniesienia przejścia dla pieszych. Zauważył, że obecne miejsce przejścia nadal jest niebezpieczne i prowadzi do różnych incydentów, gdy samochody próbują wyjeżdżać, a piesi niespodziewanie pojawiają się zza pojazdów.
Pod koniec września 2022 roku odbyło się spotkanie powiatowej komisji ruchu drogowego, które miało na celu rozpatrzenie wniosków dotyczących zmian organizacji ruchu oraz przeglądu oznakowania dróg gminnych i powiatowych. Na podstawie analizy sytuacji podjęto decyzję o konieczności przesunięcia przejścia dla pieszych przy ulicy Jana Pawła II o około 20 metrów w kierunku siedziby poczty polskiej.
Przesunięcie przejścia miało zostać zrealizowane po opracowaniu projektu stałej organizacji ruchu oraz zatwierdzeniu projektu przez Komendę Powiatową Policji i Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej. Przejście miało być umieszczone na wysokości ogrodzenia posesji, na której znajduje się sklep i serwis kosiarek.
Zmiana decyzji
Zapytaliśmy Krzysztofa Matejka, sekretarza gmina Kolbuszowa jakie postępy w przygotowaniach do zmiany lokalizacji przejścia na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Obrońców Pokoju.Na pytania redakcji Korso, odpowiedzi udzieliła Dorota Borkowska Lehmann, kierownik referatu gospodarki komunalnej, dróg i transportu w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej.
Dowiedzieliśmy się, że w trakcie posiedzenia komisji ruchu drogowego, które odbyło się w kwietniu 2023 roku, przeprowadzono wizję lokalną. Podczas tego rekonesansu stwierdzono, że zmiana lokalizacji nie jest optymalnym rozwiązaniem. Głównym argumentem przeciwko przesunięciu przejścia był fakt, że piesi musieliby pokonać dodatkową odległość.
- Piesi będą mieć do pokonania dodatkową odległość i, pomimo że byłoby to przesunięcie o około 20 metrów wiązałoby się to z tzw. dołożeniem „drogi”, a to spotka się ze słowami krytyki i być może piesi nie będą respektować nowego oznakowania poziomego i pionowego
- odpowiada kierownik Dorota Borkowska-Lehmann
Dopytaliśmy również o wstępne koszty prac jakie wiązałyby się z "przebudową" ulicy. Wyliczenia urzędników obejmowały usunięcie starego oznakowania, wykonanie projektu, rozmalowanie nowego oznakowania, przeniesienie oznakowania oraz dostosowanie istniejących chodników z niezbędnymi przeróbkami. Szacowany koszt prac wynosi około 36 tys. zł netto, co odpowiada kwocie 44 280 zł brutto.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.