Reklama

Gmina Raniżów. Śmieci będą jeszcze droższe?

Opublikowano:
Autor:

Gmina Raniżów. Śmieci będą jeszcze droższe? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Raniżowski samorząd szuka firmy, która w przyszłym roku będzie odbierać od mieszkańców gminy śmieci. Właściciele zamieszkanych nieruchomości mogą zacząć się już zastanawiać, czy opłaty znowu pójdą w górę.

Wykonawca, który zostanie wyłoniony w drodze przetargu, przez cały 2020 rok będzie zobowiązany odbierać z posesji mieszkańców (tj. nieruchomości zamieszkanych) odpady komunalne, a następnie je zagospodarowywać.

Ponadto firma wyłoniona w drodze przetargu będzie zobowiązana do odebrania i zagospodarowania odpadów z PSZOK, czyli z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Pięć kolorów

Odbiorowi będą podlegać zmieszane odpady komunalne oddawane przez mieszkańców w przeznaczonych do tego pojemnikach oraz te segregowane w specjalnie przeznaczonych do tego workach w pięciu kolorach.

Do worka niebieskiego mieszkańcy będą wrzucać papier i tekturę. W żółtym worku będą znajdować się metale i tworzywa sztuczne. Worek zielony będzie przeznaczony na szkło, a worek w kolorze brązowym na odpady biodegradowalne. Nowością będzie czarny worek, do którego wrzucane będą odpady zmieszane.

Firma realizująca zadanie przez cały czas trwania umowy zobowiązana będzie do wyposażania nieruchomości w worki.

Kiedy?

Jak często będą odbierane śmieci? Wykonawca będzie zobowiązany do odbierania odpadów komunalnych niesegregowanych (zmieszanych) co dwa tygodnie od kwietnia do października, a raz na miesiąc w pozostałym okresie. Zebrane selektywnie – papier, szkło, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe będą odbierane natomiast raz w miesiącu, od maja do sierpnia i raz na dwa miesiące w pozostałym okresie.

A co z odpadami ulegającymi biodegradacji, czyli bioodpadami, w tym odpadami zielonymi? W przypadku braku możliwości kompostowania należy je gromadzić w workach, które to z kolei należy dostarczyć samodzielnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W podobny sposób, bo wywożąc do PSZOK, mieszkańcy będą pozbywać się popiołu, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odpadów wielkogabarytowych i mebli, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, zużytych opon, chemikaliów (farb, lakierów, środków ochrony roślin).

Trzy kryteria

- Firmy zajmujące się odbieraniem i zagospodarowywaniem odpadów komunalnych mają czas na składanie swoich ofert do wtorku, 26 listopada - informuje Monika Stopińska-Pacyna, inspektor Urzędu Gminy Raniżów.

Na ostateczny wybór wykonawcy będą mieć wpływ trzy kryteria: cena (60 proc.), czas skutecznej interwencji na reklamację (20 proc.) oraz termin płatności faktury (20 proc.). 

O wynikach przetargu poinformujemy na łamach Korso.

Powtarzają przetargi

Firmy, która od stycznia do końca 2020 roku będzie odbierać od mieszkańców śmieci, szuka w tej chwili  nie tylko gmina Raniżów. Przetarg na to zadanie zdążyła już ogłosić i unieważnić gmina Niwiska. Powód? Samorząd zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 330 tys. zł. Do urzędu wpłynęła jednak tylko jedna oferta. Została ona wyceniona na ponad 800 tys. zł. 

W drugim przetargu zorganizowanym przez gminę Niwiska wystartowało dwóch oferentów. Jeden z nich wycenił zadanie na ponad 760 tys. zł, a drugi na ponad 799 tys. zł. Czy gmina znowu zdecyduje się unieważnić przetarg i ogłosić kolejny? Tego na razie nie wiemy.

Podobna sytuacja jest w gminie Dzikowiec. 13 listopada nastąpiło otwarcie ofert złożonych przez firmy w ramach pierwszego przetargu na to zadanie. Jak się wtedy okazało, gmina Dzikowiec planuje przeznaczyć na to zadanie niespełna 360 tys. zł. Jedyna firma, która wystartowała w przetargu, wyceniła zadanie na ponad 729 tys. zł. Z tego też powodu dzikowiecki samorząd unieważnił postępowanie i 19 listopada ogłosił kolejny przetarg. Otwarcie ofert planowane jest na środę, 27 listopada.

Również majdański samorząd ogłosił już przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Firmy mają tam czas na złożenie swoich ofert do czwartku, 28 listopada.
Więcej w aktualnym numerze Korso. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE