Reklama

Gmina Raniżów. - Sami przecież możemy sobie wybrać sołtysów w kościele, a czemu nie? - mówił sołtys Mazurów

Opublikowano:
Autor:

Gmina Raniżów. - Sami przecież możemy sobie wybrać sołtysów w kościele, a czemu nie? - mówił sołtys Mazurów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Obowiązujący w gminie Raniżów sposób wybierania sołtysów nie podoba się gospodarzowi Mazurów. Sołtys przedstawia swoją propozycję.

- Przypomniała mi się pewna sprawa. Dlaczego gmina ma narzucać danej miejscowości, w jaki sposób mamy wybierać sołtysów? - zapytał Jan Adamczyk, sołtys Mazurów, podczas ostatnich obrad rady gminy.

Sposób narzucony

- Po całej Polsce słyszę, mam też znajomych (w różnych zakątkach Polski - przyp. red.) i wieś wybiera sobie sama sołtysa, a tu gmina nam narzuciła jakiś statut, jakieś zbieranie podpisów i głosowanie za pomocą urny - stwierdził. - Sami przecież możemy sobie wybrać sołtysów w kościele, a czemu nie? To wieś ma wybrać sobie sołtysa, a nie rada gminy, bo 15 radnych narzuciło taki statut, że my wam wybierzemy sołtysa, my zarządzimy wybory sołtysa, a to wieś sobie powinna sama zarządzić zebranie i wybrać sołtysa. Oczywiście niech przedstawiciel gminy będzie przy tym, żeby pilnować całej procedury - zaproponował Adamczyk.

Jak dodał, sposób wybierania sołtysów praktykowany w gminie Raniżów oraz pozostałych gminach naszego powiatu nie jest wcale powszechny w Polsce. - Tylko w naszych okolicach tak jest, a ja mam znajomego burmistrza niedaleko Krakowa i ręce rozkłada (na ten nasz sposób głosowania - przyp. red.). Trzeba tę sprawę przemyśleć - podkreślił.

Mieszkańcy sami wybierają

Do wypowiedzi sołtysa Adamczyka odniósł się Jan Puzio, przewodniczący Rady Gminy Raniżów.  - Panie sołtysie, myślę, że u nas też jest dokładnie tak samo, że to mieszkańcy wybierają sołtysa, a nie rada - zaznaczył. Dodał, że akurat taki sposób wybierania sołtysów funkcjonuje w gminie Raniżów, a rozwiązania są w Polsce różne. -  Moje osobiste zdanie jest takie, że taka forma, która jest teraz, że mieszkańcy idą do lokalu wyborczego i głosują, jest lepsza. To jest moje zdanie, pan może mieć inne zdanie na ten temat - powiedział Puzio.

Szef rady nawiązał także do obowiązującego aktualnie statutu gminy i statutów sołectw. - Szanowni państwo, rzeczywiście kiedyś taki temat pojawił się, że statuty sołectw i statut gminy wymagają zmiany, bo znajduje się w nich kilka starych przepisów, które nijak się mają do obowiązującego ustawodawstwa. Można powiedzieć, że są wprost sprzeczne z ustawą m.in. o samorządzie gminnym - zaznaczył i dodał, że przyjdzie czas, kiedy rada gminy pochyli się nad tym tematem.  - Oczywiście taki wniosek, żeby wrócić do poprzedniej formy wyborów sołtysów, może zostać złożony, ale czy on uzyska większość rady, nie mogę tego panu zagwarantować - zwrócił się do Jana Adamczyka. Dodał, że propozycję sołtysa można na nowo rozważyć.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE