Reklama

Reklama

GMINA RANIŻÓW. Pierwszy krok do likwidacji szkół zrobiony

Opublikowano: 9 marca 2020 07:00
Autor:

GMINA RANIŻÓW. Pierwszy krok do likwidacji szkół zrobiony - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Dwie szkoły z terenu gminy Raniżów mają zakończyć w tym roku swoją działalność. Radni podjęli na ostatniej sesji uchwały o zamiarze ich likwidacji. Dlaczego taka decyzja była konieczna?

Uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Staniszewskiem oraz Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zielonce pojawiły sie na ostatniej sesji, 27 lutego.

Zgodnie z przedstawionym projektem obie szkoły łącznie z oddziałami przedszkolnymi, które się w nich znajdują, miałyby zostać zlikwidowane z dniem 31 sierpnia 2020 roku. Kontynuacja obowiązku szkolnego dla dzieci z obydwu zlikwidowanych szkół miałaby się odbywać od 1 września 2020 roku w Szkole Podstawowej w Raniżowie. Przedszkolaki ze Staniszewskiego i Zielonki również miałyby zostać przeniesione do przedszkola znajdującego się w Raniżowie. Dzieciom  w wieku szkolnym miałby zostać także zapewniony dowóz do placówki.

Za mało uczniów

Jak wyjaśniono na sesji, wpływ na podjęcie przez Radę Gminy Raniżów uchwały intencyjnej o zamiarze likwidacji obydwu placówek powinny mieć m.in. ich wysokie i wciąż rosnące koszty utrzymania.

Likwidacja szkół uzasadniona jest również, zdaniem urzędników, małą liczbą uczniów do nich uczęszczających. Według stanu na dzień 30 września 2019 r. do szkoły w Staniszewskiem uczęszcza pięcioro uczniów. Taka sama sytuacja jest w przypadku szkoły w Zielonce. Więcej dzieci liczą tamtejsze oddziały przedszkolne: w Staniszewskiem - 11 dzieci i w Zielonce - 8. 

- Zgodnie z posiadaną przez organ prowadzący wiedzą na temat społeczności lokalnej, można stwierdzić, iż znaczny procent dzieci zameldowanych w obwodzie nie uczęszcza do tych szkół. Spowodowane jest to bądź wyjazdami zagranicznymi rodziców za pracą, bądź pobieraniem nauki w innych szkołach (np. do szkoły w Raniżowie) - wyjaśniają urzędnicy w uzasadnieniu do uchwały.

Większość "za"

Po długiej dyskusji, ostatecznie, decyzją radnych, uchwała w sprawie zamiaru likwidacji szkoły w Staniszewskiem została podjęta. "Za" uchwałą zagłosowało 12 radnych, trzech pozostałych (Kazimierz Mikołajczyk, Eugeniusz Makusak i Roman Olszowy) było przeciwnych.

Z kolei "za" zamiarem likwidacji szkoły w Zielonce, po bardzo krótkiej dyskusji, zagłosowało 11 radnych, czterech było przeciw (Roman Olszowy, Eugeniusz Makusak, Jan Puzio i Kazimierz Mikołajczyk).


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Ja

  Przyczynila sie tez kadra nuczycielska ...

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Student

  I tak właśnie wygląda &quot;Dobra zmiana&quot;.<br class="text-left" style="text-align: left;" />Rodzicom między innymi przez program 500+ w głowach się poprzestawiało. Żądają jeszcze od urzędu gminy Raniż&oacute;w sponsorowania dowozu do plac&oacute;wek z innych gmin. Dzieci będą się &quot;kisić&quot; w dużych szkołach, czekać na odw&oacute;z itd., gdzie w tym czasie mogły by zdobywać wiedzę w swojej miejscowości w mniejszym gronie, z bardziej indywidualnym podejściem a przez to w lepszej atmosferze.<br class="text-left" style="text-align: left;" />Dlaczego dzieci nie uczymy samodzielności i zasady że &quot;w życiu nie ma nic za darmo&quot;. Wychowujemy je na ułomnych ludzi, kt&oacute;rzy mają wszystko pod ręką, na już i uważają że wszystko się im należy. Ja do mojej szkoły docierałem na piechotę lub rowerem. Nauczyło mnie to szacunku do szkoły i os&oacute;b tam pracujących.

 • rok temu | ocena +6 / -0

  Matka

  Rodzice przyczynili sie do tego w duzym stopniu wysylajac dzieci do szkol z innych gmin. Burmistrz wyedukuje wszystkie dzieci z Zielonki Staniszewskiego i jeszcze Mazurow przygarnie . Tylko czy to dla dzieci lepiej ...czy gorzej.